Aksaray ili genel toplumunda hepatit virüsleri serolojik göstergelerinin incelenmesi
Research on serologic indicators of hepatitis viruses in general population of aksaray province
  1. Tez No: 196296
  2. Yazar: SEMA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hepatitler gelismekte olan ülkelerde epidemilere yol açabilirken, gelismis ülkelerde sporadik vakalar seklinde görülmektedir. Türkiye? de bu yönden riskli ülkeler arasında yer almakta olup, prevalans yönünden yöresel farklılıklar olabilmektedir. Çalısmamızda Aksaray ili genel toplumunda hepatit virus enfeksiyonlarının yaygınlığını belirleyerek, ülkemizde bu konuda yapılan prevalans çalısmalarına katkıda bulunulması amaçlanmıstır. Bu amaçla 507 kadın 636 erkek olmak üzere farklı yas gruplarından toplam 1143 kisiden kan alınarak anti-HAV IgG, anti-HAV IgM, HBsAg, anti- HBs, anti-HCV, anti-HDV IgG, anti-HDV IgM, anti-HEV IgG ve anti-HEV IgM serolojik göstergeleri EL?SA yöntemiyle arastırılmıstır. Yapılan incelemede deneye alınan 1143 kisinin 36(%4.0)' sında anti- HAV IgM, 945(%80.2)' inde anti-HAV IgG, 50(%4.4)' sinde HBsAg, 352(%30,8)' sinde anti-HBs, 25(%2.2)' inde anti-HCV pozitif olarak bulunmustur. HBsAg pozitif 50 kisinin 6(%11)' sında anti-HDV IgG, 1(%1.6)' inde anti-HDV IgM pozitifliği saptanmıstır. HEV yönünden incelenen 138 kisinin 9(%7.0)' unda anti-HEV IgG pozitifliği bulunmus, Anti-HEV IgM saptanamamıstır. Ülkemizde yapılan diğer çalısmalarla kıyaslandığında Aksaray' da elde ettiğimiz bulgular bazı illerde yapılan çalısmalardan daha yüksek ya da daha düsük iken, bazı illerde yapılan çalısmalarla paralellik göstermektedir. Sonuç olarak ilimizde de ülke genelinde olduğu gibi hepatit viruslarına bağlı enfeksiyonların önemli bir halk sağlığı sorununu olusturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis has caused epidemic outbreaks in developing countries, and have been sporadically observed in industrialised countries. Turkey takes part among the risky countries and there may be local disparities by the way of prevalence. The aim of this study is to contribute the prevalence studies by indicating the penetration of hepatitis infection virus in Aksaray province. For this aim; 507 female, 636 male subjects from the different ages (totally 1143 subjects) have been drawn blood and anti-HAV IgG, anti-HAV IgM, HBsAg, anti-HBs, anti-HCV, anti-HDV IgG, anti-HDV IgM, anti-HEV IgG and anti-HEV IgM serelogic indicators have been searched by EL?SA. In the research 36(%4.0) anti-HAV IgM, 945(%80.2) anti-HAV IgG, 50(%4.4) HBsAg, 352(%30,8) anti-HBs, 25(%2.2) anti-HCV of the 1143 subjects have been found out to be positive. 6(%11) of 50 HBsAg positive subjects have been found out to be anti-HDV IgG positive and 1(%1.6) of them have been determined anti-HDV IgM positive. The search made for HEV of 138 subjects 9(%7) anti-HEV IgG has been found out and anti-HEV IgM has been not found out. The results of the studies done in Aksaray provience are more and less also compared to the other provinces of the country, and furthermore in some provinces results seem to be at the same level. As a result; like the whole country, it is observed that the infections bound the hepatitis viruses cause a serious public health issue in Aksaray.