Hemşirelik öğrencilerinin ilaç dozu hesaplama becerilerinin değerlendirilmesi
Clarify the ability of nursing students? medication dose-rate calculation.
- Tez No: 196297
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin ilaç dozu hesaplama becerilerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Verilerin toplanmasında, ilgili literatür bilgisinden faydalanılarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ?İlaç Dozu Hesaplama Becerisi Soru Formu? kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 22.53±1.43, % 97'si kadındır. Öğrencilerin %54.7'sinin düz lise mezunu olduğu ve %53.4'ünün Hemşirelik Yüksek Okulunda eğitim gördüğü saptanmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin yalnızca %26.2`sinin ?ilaç dozu hesaplamalarını nasıl yapacağımı biliyorum? şeklinde ifade kullandığı, %19.4'ünün ilaç dozu hesaplama becerilerini yeterli gördükleri saptanmıştır. Öğrencilerin yalnızca %37.7'sinin matematiksel becerilerini yeterli gördükleri ve yalnızca %39.4'ünün matematiksel hesaplarına güvendikleri anlaşılmaktadır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin hemşirelik eğitimi boyunca aldıkları ilaç dozu hesaplama öğretimine yönelik ifadelerine bakıldığında yalnızca %18.6'sının yapılan öğretimi açık anlaşılır bulduğu görülmektedir. Çalışmaya katılan öğrencilerin ilaç dozu hesaplama becerilerini doğru olarak yapma durumları incelendiğinde; en fazla hatanın doz problemleri(%98) ile ilgili hatalar olduğu saptanmıştır. Öğrencilerden ?nadiren? ilaç uygulamasında bulunduğunu ifade edenlerin ilaç dozu hesaplama problemlerinde %98.9 oranında başarısız oldukları görülmektedir. Hemşirelik yüksekokulu öğrencilerinin doz problemlerinde, sağlık yüksekokulu öğrencilerinin de aritmetik işlemlerde ve dönüşüm problemlerinde hata yapma oranlarının daha düşük olduğu ancak aradaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Hemşirelik eğitimleri sırasında matematik dersi aldığını ifade eden öğrencilerin ilaç dozu hesaplama problemlerinde, almayan öğrencilere göre daha başarılı oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is made it to clarify the ability of nursing students? medication dose-rate calculation. The data are collected by ?Medicine Dose-Rates Calculation Ability Question Form? which is prepared by the researcher. The results are entered in SPSS computer software to analyse the results. The results are analysed by frequency separation and Ki-Square methods. The average ages of the students who participate in to the research are 22.53±1.43 and 97% is woman. The 54.7% of the students are graduated from regular public high school and 53.4% of it studied in Nursing Faculty. In this study, only 26.2% of the students stated that they know how to calculate the medicine dose-rate and 19.4% of it stated that they have the enough knowledge for. Also, 37.7% of the students think they have the enough mathematic knowledge for calculations and only 39.4% of the students trust to their own calculations. Only, 18.6% of the students who attended to this study stated they found the medicine dose-rate calculation method that they learned during their study was clear enough to understand. When the results of the study are analysed, the results clarify the most of the errors are based on the dose problems which has 98% of rate. Students, who have been in medicine applications rarely, become unsuccessful at medicine dosage calculation problems in the rate of 98.9%. The results are also stated the students of Nursing Faculty have less error rate than the Medical Faculty students on the medicine dose-rate calculation, but the error rates between the two faculties are very close to each other, that?s why it does not provide any mean on the results. Students who studied mathematic during their nursing education become more successful at medicine dosage calculation problems than the students who did not study mathematic during their nursing education.