Sınır koşullarında spektral parametre olan diferensiyel operatörlerin spektral analizi
Spectral analysis of differential operators with boundary conditions depending on the eigenparameter
- Tez No: 196331
- Danışmanlar: PROF.DR. ELGİZ BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETDoktora TeziË ËSINIR SARTLARINDA SPEKTRAL PARAMETRE OLAN DIFERENSIYELşË ËËOPERATÖRLERIN SPEKTRAL ANALIZIğËM. Seyyit SEYYIDOGLUAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMatematik Anabilim DalıDanışman : Prof.Dr. Elgiz BAYRAMsBu çalışmada, L ile L2 (R+ ) uzayındasây 00 + q(x)y = λ2 y x â R+,(α0 + α1 λ)y 0 (0) â (β 0 + β 1 λ)y(0) = 0sınır değer problemi yardımıyla üretilen diferensiyel operatörü göstereceğiz. Buradag gα0 , α1 , β 0 , β 1 sayıları α0 β 1 â α1 β 0 6= 0 şartını sağlayan kompleks sabitler, λ komplekss gparametre ve q kompleks değerli bir fonksiyondur.gBu tez üç bölümden oluşmaktadır.sBirinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.s sËIkinci bölümde, spektral analizin temel tanım ve teoremleri hatırlatılmıştır.sOrijinal sonuçlar üçüncü bölümde yer almaktadır.Bu bölümde, analitik fonksiyonların birebirlik teoremleri kullanılarak, L opera- törününözdeğerleri ve spektral tekillikleri incelenmiştir. Ayrıca, L operatörünün sonlu sayıdag sözdeğere ve spektral tekilliğe sahip olması için q fonksiyonu üzerindeki yeter şartlarg g selde edilmiştir.s2006, 55 sayfaAnahtar Kelimeler : Sturm-Liouville problemi, Spektral tekillik, Özdeğer, Jostgçözümüi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D. ThesisSPECTRAL ANALYSIS OF DIFFERENTIAL OPERATORS WITHBOUNDARY CONDITIONS DEPENDING ON THE EIGENPARAMETERğËM. Seyyit SEYYIDOGLUAnkara UniversityGraduate School of Natural And Applied SciencesDepartment of MathematicsSupervisor : Prof.Dr. Elgiz BAYRAMIn this study, we denote the operator generated in L2 (R+ ) by the boundary valueproblemây 00 + q(x)y = λ2 y x â R+,0(α0 + α1 λ)y (0) â (β 0 + β 1 λ)y(0) = 0by L where q is a complex valued function, λ is a spectral parameter and α0 , α1 , β 0 , β 1are complex constants with α0 β 1 â α1 β 0 6= 0.This thesis consist of three chapters.The ï¬rst chapter has been devoted to the introduction.In the second chapter, some basic deï¬nitions and main theorems of spectral analysishave been recalled.Our original results are contained in the third chapter.In this chapter, using the uniqueness theorems of analytic functions, we investigatethe eigenvalues and the spectral singularities of L. Furthermore we have obtainedthe suï¬cient conditions on q under which the operator L has a ï¬nite number of theeigenvaules and spectral singularities.2006, 55 pagesKey Words : Sturm-Liouville problem, Spectral singularity, Eigenvalue, Jost solu-tionii