Havuçlarda (Daucus carota L. ) karotenoidler ve antioksidan aktivite
Carotenoids and antioxidant activity in carrots (Daucus carota L. )
  1. Tez No: 196339
  2. Yazar: NURAY KOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERYAL KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETDoktora TeziHAVUÇLARDA (Daucus carota L.) KAROTENOİDLER VEANTİOKSİDAN AKTİVİTENuray KOCAAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüGıda Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Feryal KARADENİZBu araştırmada, Türkiye'de 3 farklı yöreden (Ankara, Burdur, Konya) 2 yıl süre ile teminedilen havuç çeşitlerinde karotenoid madde dağılımı ve antioksidan aktivite belirlenmiştir.Buna ilaveten, 6 ay soğukta depolama süresince (0 ºC, 85-90 % RH) havuçtaki karotenoidler,antioksidan aktivite ve A vitamini içeriğindeki değişimler incelenmiştir.Karotenoidlerin miktarı HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) kullanılarak 450nm dalga boyunda belirlenmiştir. Havuçlarda belirlenen başlıca karotenoidler β-karoten(41.60-71.2 mg/kg), α-karoten (13.44-30.11 mg/kg) ve luteindir (0.02-1.44 mg/kg). Eldeedilen sonuçlara göre, β-karoten ve α-karoten havuçlarda toplam karotenoidin sırasıylayaklaşık % 71 ve % 28'ini oluştururken, lutein sadece % 0.7'sini oluşturmaktadır. Havuççeşitlerinde A vitamini içeriği 418-743 µg RAE/100g arasında değişmekte olup, ortalama 570µg RAE/100g'dır.Havuçlarda TEAC (Troloks eşdeğeri antioksidan kapasite) yöntemine göre belirlenenantioksidan aktivite düzeyleri 25.9 ile 86.6 µmol TE/100g arasında değişmektedir.Antioksidan aktivite yıllara göre önemli düzeyde değişim göstermiştir.Havuçların 6 ay boyunca soğukta depolanması, % 37.5 düzeyinde bir kayıp gösteren luteinhariç karotenoid düzeylerini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh. D. ThesisCAROTENOIDS AND ANTIOXIDANT ACTIVITY IN CARROTS(Daucus carota L.)Nuray KOCAAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Food EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Feryal KARADENİZIn this research, carotenoid profile and antioxidant activity of carrot cultivars obtained fromthree different locations (Ankara, Burdur, Konya) in Turkey were determined during twoyears. In addition, the changes in carotenoids, antioxidant activity and vitamin A content ofcarrots during 6 months of cold storage (0 ºC, 85-90 % RH) were also investigated.The quantification of carotenoids was carried out by High Performance LiquidChromatography (HPLC) at a wavelength of 450 nm. The major carotenoids determined incarrots were β-carotene (41.60-71.2 mg/kg), α-carotene (13.44-30.11 mg/kg) and lutein(0.02-1.44 mg/kg). According to the results; β-carotene and α-carotene accounted forapproximately 71 % and 28 % of total carotenoids respectively, whereas lutein accounted foronly 0.7 % of total carotenoids. The vitamin A content in carrot cultivars varied between 418and 743 µg RAE/100g, with a mean of 570 µg RAE/100g.The antioxidant activity in carrots determined according to TEAC (Trolox equivalentantioxidant capacity) assay varied between 25.9 and 86.6 µmol TE/100g. The level ofantioxidant activity in carrots varied significantly over years.Cold storage of carrots for 6 months did not effect carotenoid levels in carrots except forlutein which showed an 37.5 % loss.