Kastamonu sarmısağının (Allium sativum L. ) allicin ve alliin içeriğinin HPLC ile belirlenmesi
Determination of allicin and alliin content of Kastamonu garlic (Allium sativum L. ) by using HPLC
  1. Tez No: 196340
  2. Yazar: TUĞBA TÜLİN ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. NEVZAT ARTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Kastamonu'da yetiştirilen sarımsağın allisin ve alliin içeriği HPLC yöntemi ilebelirlenmiştir. sarımsaklarda yedi farklı gübrenin farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarıkullanılmıştır. Ayrıca sarımsağın DPPH yöntemi ile antioksidan aktivitesi ve kimyasalbileşim öğelerin tespit edilmiştir.Sarımsaklarda allisin seviyesi maksimum 10.80 mg/g minimum 4.40 mg/g olduğusaptanmıştır. Kontrol örneğinde allisin seviyesinin oldukça yüksek (8.22 mg/g) olduğubelirlenmiştir. Bu çalışmada PK+N8+4+4 gübre ve dozlu denemede allisin seviyesi en yüksekmiktarı (10.80 mg/g) göstermiştir. Kastamonu'da yetiştirilen sarmısağın allisin içeriği dünyaçapında kaydedilen değerlerden daha yüksek olduğu saptanmıştır.Antioksidan aktivite DPPH yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. En iyi antioksidanaktiviteyi %74 inhibisyon ile NP gübre denemesi ve en düşük antioksidan aktiviteyi %50inhibisyon ile karışık gübre denemesi göstermiştir. Sarımsaklar ortalama %62 inhibisyongöstermiştir.Toplam kuru madde değeri (%) NPK+Zno gübre uygulamalı sarmısaklarda(%40.44) kontrol ve diğer gübre uygulamalı sarımsakların kinden daha yüksek olduğubelirlenmiştir. sarımsakların pH en yüksek 6.51, en düşük 6.26 ve ortalama 6.37bulunmuştur. Sarmısakların L, a,b değerleri incelendiğinde, ortalama L,a,b değerleri sırasıyla36.13, -1.29, 9.34 `dir.2006, 65 sayfaAnahtar Kelimeler : Sarmısak, Allium sativum, allisin, alliin, antioksidan aktivite,HPLC, DPPH
Özet (Çeviri)
In this study, Allicin an alliin content of garlic by using HPLC that was growth in Kastamonuwere determined. In garlics varied concentration and different combination of seven variousfertilizer was used. In addition in garlic antioxidant activity with DPPH method and chemicalcomposition were found.Maximum allicin levels 10.80 mg/g and minimum allicin levels 4.40 mg /g were observed. Incontrol samples allicin levels was found quite great (8.22 mg/g). It has been showed thatPK+N8+4+4 samples has more allicin levels than other. Allicin levels of garlics that wasgrowth in Kastamonu, has better than levels recorded worldwide.Total dried substance (%) value were higher in NPK+Zn1.0 fertilized garlics (%40.44) thancontrol and other applications. Ph value in garlics was found maximum 6.51, minimum 6.26and average 6.37. When L, a, b values of garlic was investigated, avarege of its L, a, b valueswere respectively 36.13, -1.29, 9.34. Antioxidant activity studies in garlic extract wereperformed by using DPPH method. While the best antioxidant activity presented NP+Kofertilized samples with %74 inhibition, the least antioxidant activity showed mix fertilizedgarlics with %50 inhibition. Garlic showed %62 average inhibition value.2006, 65 pagesKey words : Garlic, Allium sativum, allicin, alliin, antioxidant activitiy, HPLC,DPPH