Fiziksel engelliler için bilgisayar kullanımını kolaylaştıran bir devre tasarımı
  1. Tez No: 196383
  2. Yazar: AYSUN GÖKTAŞ GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ CANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
F Z KSEL ENGELL LER Ç N B LG SAYAR KULLANIMINIKOLAYLAŞTIRAN B R DEVRE TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Aysun GÖKTAŞ GÜLGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2005ÖZETFiziksel engeli bulunan insanlar yaşamları süresince bir çok zorluklarlakarşılaşmaktadırlar. Bilgisayar kullanımı da karşılaşılan zorluklardan biridir.Bu çalışmada bakışlar ile bilgisayar faresini yönetebilen ve kas kasılması ilefareye tıklayabilen bir devre tasarımı amaçlanmıştır. Gözlerden (EOG) vekaslardan (EMG) gelen elektrofizyolojik sinyaller tıbbi elektrodlar ilealınmıştır. Biyopotansiyel yükselteç kullanılarak yükseltme işlemi yapıldıktansonra sinyal işlenerek fareye uygulanmıştır. zolasyon kuvvetlendiricisikullanılarak da tıbbi güvenlik sağlanmıştır. Kas kasılması anında elektrodlararasında oluşan biyopotansiyel fark algılanarak farenin tıklama işlemi yapmasısağlanmıştır. Gözden alınan, bakış açısı ile lineer bir değişim gösteren EOGsinyali yükseltme ve filtreleme işlemlerinden sonra 10 bit sayısal veriyedönüştürülmüştür. Bu sayısal veri mikrodenetleyici ile işlenerek bilgisayarfaresinin yatay ve dikey alıcılarına uygulanmıştır. Tıklama işleminin sorunsuzolarak uygulanmış olmasına rağmen EOG sinyalindeki lineer olmayandeğişimler ve gürültü sinyalleri nedeni ile yeterli hassasiyet sağlanamamıştır.Bilim Kodu : 705Anahtar Kelimeler : Bilgisayar, EMG, EOG, PICSayfa Adedi : 81Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. M. Rahmi CANAL
Özet (Çeviri)
A CIRCUIT DESIGN WHICH MAKES COMPUTER OPERATION EASYFOR THE PEOPLE WITH PHYSICAL OBSTACLES(M.Sc. Thesis)Aysun GÖKTAŞ GÜLGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2005ABSTRACTPeople with physical obstacles encounter many difficulties during their lifetime.One of them is operation of a computer. In this study a circuit design, in whichsight and eye?s muscles contraction controls computer mouse, was aimed.Electrophysiological signals from eyes (EOG) and muscles (EMG) werecollected via medical electrodes. Signals was first amplified by biopotentialamplifier then processed and applied to computer mouse. Medical security wasobtained by using isolation amplifier. During contraction of the eye?s muscles,the biopotential difference was perceived by electrodes and mouse clicks wassecured. Sight?s angle and EOG signals changing lineerly by angle wereamplified and filtered and then converted to 10 bit digital data. This digitaldata was processed by microcontroller and applied to horizontal and verticalsensor of mouse. Clicking of the mouse was secured without problem. Becauseof nonlineer changes and noise signals in EOG, sufficient sensitivity was notobtained.Science Code : 705Key Words : Computer, EMG, EOG, PICPage Number : 81Adviser : Yrd. Doç. Dr. M. Rahmi CANAL