Dolaşımlı tip bir akışkan yataklı reaktörde kireçtaşı-SO2 reaktivitesinin deneysel belirlenmesi
Experimental investigation of limestone-SO2 reactivity in a circulating fluidized bed
- Tez No: 196382
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
DOLAŞIMLI TİP BİR AKIŞKAN YATAKLI REAKTÖRDE KİREÇTAŞI-SO2REAKTİVİTESİNİN DENEYSEL BELİRLENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Mahmut BÜYÜKGÜNERGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2005ÖZETBu çalışmayla amaçlanan, reaktör sıcaklığının ve partikül çapının kükürt dioksit (SO2)tutma verimine etkisinin bir akışkan yataklı reaktör kullanılarak belirlenmesidir.Akışkan yataklı kazanlarda adsorbent malzeme olarak kireçtaşı, dolamit veya benzerimalzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan bu malzemelerin en önemli özelliğiiçeriklerinde kalsiyum bulundurmalarıdır. Bu malzemelerin yapısı ve özellikleri BölümÜç içerisinde sunulmuştur. Kireçtaşı reaktivitesinin veya kükürt tutma kapasitesininbelirlenmesi konusu, adsorbent malzeme kullanımında oldukça büyük bir önemtaşımaktadır.Bu çalışmada farklı kükürt tutma kapasitesine sahip kireçtaşlarının akışkan yataklıreaktördeki performansları ve bu performansı etkileyen faktörler deneysel olarakincelenmiştir. Bir dolaşımlı tip akışkan yataklı deney düzeneğinde farklı kükürt içeriklikömürler ile deneysel çalışmalar yapılmış ve alınan deneysel veriler Bölüm Dört ve Beşiçerisinde sunulmuştur.Deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlar literatürde mevcut çalışmasonuçları ile karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçların, literatürde yapılan çalışmalar ileuyumlu olduğu görülmüştür.Bilim Kodu : 920Anahtar Kelimeler : SO2 Tutulması, Reaktivite İndeksi, Adsorbent PerformansıSayfa Adedi : 152Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin TOPAL
Özet (Çeviri)
EXPERİMENTAL INVESTIGATION OF LIMESTONE-SO2 REACTIVITY IN ACIRCULATING FLUIDIZED BED(M.Sc. Thesis)Mahmut BÜYÜKGÜNERGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2005ABSTRACTThe aim of this thesis is to analyze the effect of sulphur dioxide (SO2) retention by thetemperature of reactor and particle size using a circulating fluidized bed. In circulatingfluidized beds limestone, dolamite or similar materials are used as adsorbent materials.The most important property of these materials is that they contain calcium in theircontents. The properties of the materials are presented in chapter three. The subject oflimestone reactivity or sulphur retention capacity is carrying a big importance aboutusage of adsorbent materials.In thıs study, the performance of limestones, which have different sulphur retentioncapacities, in fluidized bed reactors and the factors which effect this performance areinvestigated. The experimental studies are made in a pilot circulating fluidized bed andthe experimental data are presented in chapter four and five, technical pictures aregiven in appendices.The results of the experimental studies are compared with the studies in the literature.The concordant results between experimental data and literature studies have seen.Science Code : 920Key Words : SO2 Retention, Reaktivity Index, Adsorbent CapacityPage Number : 152Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin TOPAL