Türkiye'deki genel seçimler için bir elektronik seçim modeli uygulaması
An electronic election model application for general elections in Turkey
  1. Tez No: 196391
  2. Yazar: ANIL ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geleneksel yöntemler kullanılarak oy pusulalarının sandıklarda toplanması ilegerçekleştirilen seçim faaliyetleri, uzun hazırlık süreçleri, oy sahteciliğininetkin bir biçimde denetlenememesi, hatalı oy kullanımı, oy sayımındaçıkabilecek hatalar, uzun oy sayım süreçleri ve listelenen tüm etmenlerin doğalsonucu olarak yüksek maliyet oluşturması nedeniyle tercih edilebilir olmaktangiderek uzaklaşmaktadır. Ülke ekonomisini ve politikasını direk olaraketkileyen bu gibi olumsuz durumları önlemek için, mevcut seçim sistemimizielektronik ortama taşımak artık bir zorunluluktur. Bu çalışmada seçimsistemimiz incelenmiş, zamanı, maliyeti, güvenilir oy kullanımını ve hatasızsonucu ortaya koyan bir Elektronik Sandık tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma, mevzuat olarak çok sağlam esaslara dayanan seçim sistemimizinverimsiz yönlerini çağımızın elektronik ve bilişim teknolojilerindenfaydalanılarak çok daha etkin bir biçime dönüştürülmesini hedeflemektedir.Bilim Kodu :704Anahtar Kelimeler :Elektronik Seçim, Genel Seçim, Elektronik Sandık,Elektronik Seçim UygulamasıSayfa Adedi :70Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Nurettin DOĞAN
Özet (Çeviri)
The election activities carried out by collecting the ballots in ballot box withinthe traditional methods, become naturally costly and therefore getting far frombeing preferable because of the long preperations process, lack of ability tocontrol effectively falsification of voting, voting faulties, errors occuring duringvote count and long lasting counting periods. It is necessary to carry our currentelection system to electronic environment in order to avoid these negativecircumstance that affect directly the economy and politics of the country. In thisstudy, our current election system is examined and an Electronic Ballot Box isdesigned and realized which brings up free of errors in results, shortens theelection period, reduces the election costs and guarantees reliable voting. Thisstudy aims to changing the unproductive sides of our election system which isbased on secured laws, by benefiting our modern electronic and informaticstechnologies.Science Code :704Key Words :Elektronics Election, General Election, Electronic Ballot Box,Electronics Election ApplicationsPage Number :70Adviser :Assist. Prof. Dr. Nurettin DOĞAN