19. yüzyıldan günümüz dönemine İzmir'de yaşanan sosyal, ekonomik değişimler çerçevesinde Konak Meydanı'nın geçirdiği evrelerin incelenemesi
From the nineteeth century to the recent period, to study about social and economics changings at Konak
  1. Tez No: 196390
  2. Yazar: DENİZ TİBET
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kentsel mekanlar karşılıklı etkileşimin ve iletişimin etkin olduğutoplusal mekanlardır. Bu alanlar toplumsal yaşamı sürdürebilmekiçin gerekli olan bir araya gelme ihtiyacından doğmuştur. Meydanlar,sosyal entegrasyonu sağlamaları nedeniyle, şehrin sosyal kimliğininbelirlenmesinde ve kitlesel kültürün oluşumunda büyük önemesahiptirler.Meydanın işlevi, insanları bir araya getirmektir. Bu her defasındafarklı amaçlar için olabilir ve bunun gerçekleştirildiği meydan,akıllarda kalır meydan olma özelliği kazanır.Şehrin sosyal kimliğini ve kitlesel kültürünü belirlemedeki rolünedeniyle meydan, bu tezin konusu olmuştur. Tezde, kenttemeydana olan gereksinim vurgulanmış; Konak Meydanı biçimsel veişlevsel açıdan incelenmiştir.ivMekansal anlamının ve sosyal öneminin ortaya çıkarılması içinKonak Meydanının tarihsel süreç içinde aşamalı olarak gelişimiincelenerek mekansal evrimini etkileyen unsurlar belirlenmiştir.Bilim Kodu :11Anahtar Kelimeler :Meydan, Kamusal alan, zmir, MekansalAnaliz.Sayfa Adedi :155Tez Yöneticisi :Öğr. Gör. Dr. Nurçin ÇEL K
Özet (Çeviri)
Urban spaces are social spaces where the mutual interaction andcommunication are effective. These places appear because of necessityof coming together, which is necessary to continue social life. Squareshave big importance at the determination of the social identity and atthe formation of the mass culture, because of providing the socialidentity.The function of square is having people come together. This may be fordifferent aims in every instance and square, in which that is realized,gains remarkable features.Squares, because of their roles at determining to social identity andmass culture, are to be topic of this thesis.viIn this thesis, the necessity to square in city is underlined and KonakSquare is examinde from formal and functional point of view. Thedevelopment of the Konak Square is examined in historically to revealits spatial meanng and its social importance.Science Code :11Key Words :Square, urban space, zmir, space analysisPage Number :155Adviser: : Öğr. Gör. Dr. Nurçin ÇEL K