Fabrika işçi parça-yük taşıyan sürekli taşıyıcıların seçimine yönelik bir karar destek sisteminin geliştirilmesi
Development of a decision support system to select in-plant part-load conveyors
- Tez No: 196392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, fabrika ortamında parça yük taşıyan sürekli taşıyıcılarınseçimine yönelik bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Çalışma kapsamındaöncelikle, sürekli taşıyıcılar hakkında genel bilgiler verilmiş, seçimlerinietkileyen faktörler belirtilmiş ve uzmanların seçimde izledikleri yollaraçıklanmış, daha sonra KONSPRO karar destek sisteminin yapısı veözellikleri anlatılmıştır. Sistemde kullanıcıya çeşitli sorular sorulmakta ve busoruların yanıtlarına göre, veritabanında bulunan sürekli taşıyıcı türleriarasında bir eleme yapılarak kullanıcının gereksinimlerine en uygun süreklitaşıyıcı türü ya da türleri seçilmektedir. Sonraki adım, seçilen sürekli taşıyıcısistemini imal eden firmaların ürünlerinden oluşturulan veritabanı içerisindenen uygun modelin bulunmasıdır. Bunun için de yine, kullanıcının verdiğiyanıtlara başvurulmaktadır. Ardından, uygun olduğu saptanan sürekli taşıyıcımodelleri satınalma maliyetlerine göre sıralanmaktadır.Bilim Kodu : 914Anahtar Kelimeler : Sürekli taşıyıcı sistemleri, Sürekli taşıyıcı seçimi, Karardestek sistemi, Malzeme taşıma sistemi seçimiSayfa Adedi : 127Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
Conveyor systems are commonly used to transport, collect, and store materialswithin manufacturing systems. In this study, selection of proper conveyorsystems is performed to handle part (unit) loads in industrial facilities. Theconveyor selection problem is complex because of the wide range of conveyortypes (10 different types in this study) and models in each type available today.In this study, a decision support system (Conveyor Selection Program(CONSPRO)) is developed to help the user in the selection of the mostappropriate conveyor system type and model in two separate stages. Twentyone questions are provided to determine the most appropriate conveyor type.A total of twelve questions are available in selection of models in a conveyortype. The program lists and ranks the feasible models according to their initialpurchase costs. Two examples are also provided in the thesis to illustrate theapplication of the developed program.Science Code : 914Key Words : Conveyor systems, Conveyor selection, Decision supportsystem, Material handling system (MHS) selectionPage Number : 127Adviser : Asst. Prof. Mustafa YURDAKUL