Karbondioksit (CO2) lazerle fiber oksit yüzeylerinin parlatılması ve verim hesapları
Fiber optic polishing with carbondioxide lasers (CO2) and efficiency analysis
- Tez No: 196404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, fiber optik kabloların kesit alan yüzeyleri mekanik ve lazerliparlatma yöntemleri uygulanarak düzgünleştirilmiş ve veri aktarımındakiverimin değişimi (kayıptaki azalma) incelenmiştir. Fiber makası ile kesimiyapılan, mikron mertebesinde zımparalarla mekanik olarak düzgünleştirilenfiber optik kablo yüzeylerindeki kayıpların karbondioksit lazerle yapılanparlatmayla azaldığı gözlenmiştir. Farklı üretici firmaların fiber optik kablolarıkullanılarak yüzeylerdeki kayıplar desibel (dB) olarak ölçülmüştür. Lazerleparlatmada uygulama süresinin verime etkisi incelenmiş, minimum kayıp 6saniyelik lazer ışın demetiyle parlatılan yüzey parlatmasında elde edilmiştir.Bilim Kodu : 404.05.01Anahtar Kelimeler : Fiber optik, Lazer, CO2 Lazerler, Yüzey parlatmaSayfa Adedi : 54Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Metin ÖZER
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical or laser polishing of fiber optic surfaces were doneand changing of gain (loss decreasing) were determined. It was observed thatthe polishing by carbondioxide laser beam decreases the losses in the efficiencyinstead of cutting by fiber scissors and polishing materials with micron scale.Different manufacturer?s fiber optic cables were used and the losses aremeasured as desibell (dB). The application time with respect to efficiency wasinvestigated and minimum loss was determined in the six seconds laser beamapplications.Science Code : 404.05.01Key Words : Fiber optic, Laser, CO2 Lasers, Surface polishingPage number : 54Adviser : Yrd. Doç. Dr. Metin ÖZER