Süt pastörizasyonu uygulaması için ısı pompası simulasyonu
Heat pump simulation for the application of milk pasteurization
  1. Tez No: 196421
  2. Yazar: LOKMAN ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziSÜT PASTÖRİZASYONU UYGULAMASI İÇİN ISI POMPASI SİMULASYONULokman ŞENZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr Metin KAYAŞubat 2006, 92 sayfaBu çalışmanın amacı; ısı pompasının uygulama alanlarından biri olan sütün pastörizeedilmesi işlemindeki sistem elemanlarının kapasite seçimlerini bir bilgisayar programıortamında belirlemektir. Bu program sayesinde kapasite seçimlerini belirlemek daha kolayhale gelecek ve kullanıcıların gereksiz zaman kayıpları önlenmiş olacaktır.Isı pompası ya da soğutma sistemlerinin matematik modellemesinde elde edilendenklemler nonlineer (lineer olmayan) denklemler olduğundan bu çalışmadakidenklemlerin çözümünde nümerik yöntem ve ısı transfer formülleri kullanılmıştır.Anahtar Sözcükler : Süt, Isı Pompası, PastörizasyonBilim Kodu : 626.11.00iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisHEAT PUMP SIMULATION FOR THE APPLICATION OF MILKPASTEURIZATIONLokman ŞENZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartman of Mechanical EducationThesis Advisor : Asst Prof. Dr. Metin KAYAFebruary 2006, 92 PagesThe aim of this study is to identify in a software the capacity selections of the systemcomponents in the process of milk pasteurisation, which is one of the practical areas ofheat pump. This software will facilitate the identification of the capacity selections,therefore the users will save time.As the equations which were achieved in the mathematical modelling of the heat pump orrefrigerating systems are non-linear (not linear), numerical method and heat transferformulas were applied to the equation solving in this study.Keywords : Milk, heat pump, pasteurization.Science Code : 626.11.00iv