Design and implementation of a pc based medical image workstation
- Tez No: 29657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Ömer Nezih Gerek Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Dr. A. Enis Çetin Temmuz 1993 Bu tezde, radyoloji görüntülerinin işleneceği bir tıbbi görüntü işleme istasyonunun gerçeklenmesi açıklanmaktadır. Bu iş istasyonunun tıbbi görüntü işlenmesinde yeterli miktarda unsuru kapsaması istenmektedir. Bunun da ötesinde, ortaya çıkan istasyonun çalışmakta olan bir radyolog tarafından alınabilir ucuzlukta olması gerekmektedir. Bu sebeple, standart olmuş ucuz kişisel bilgisayar ortamı cihaz için uygun görülmüştür. Büyük miktarda sayısal görüntü bilgisini saklamak amacıyla görüntü sıkıştırma yöntemleri incelenmiş ve JPEG standartının gerçeklenmesi olan bir yazılım kullanılmıştır. Bununla beraber, yeni bir sınıf dönüşüm yöntemi olan Sayısal Dalgacık Dönüşümü (SDD), Sayısal Kosinüs Dönüşümünün (SKD) yerinde kullanılabilecek şekilde denenmiştir. Gri ton tarayıcı ve yüksek kapasiteli optik disk türü çevresel cihazlar geliştirilen yazılımla daha sonra bu kişisel bilgisayara eklenmiştir. Anahtar Kelimeler : Tıbbi görüntüleme, kişisel bilgisayar, JPEG, Sayısal Dalgacık Dönüşümü, çevresel cihazlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A PC BASED MEDICAL IMAGE WORKSTATION Ömer Nezih Gerek M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. A. Enis Çetin July 1993 In this thesis, the implementation of a compact medical image workstation for radiological image processing is «described. The workstation is desired to contain sufficient amount of utilities for medical image displaying purposes. Furthermore, it should be affordable for a practicing radiologist. Because of this, the well standardized and cheap PC (Personal computer) media is selected for the workstation machine. In order to handle large amount of digital image data, image compression techniques are studied and an implementation of the Joint Photographic Experts Group (JPEG) standard is used. Furthermore, a class of transform techniques, namely the Block Wavelet Transform (BWT) is experimented for substituting the role of the Discrete Cosine Transform (DCT). The peripheral devices such as a gray tone scanner and high capacity optical discs are then integrated to the computer by the developed software. Keywords : Medical imaging, PC, transform techniques, JPEG, BWT, pe ripheral devices. m