Akıllı kartın işyeri otomasyonunda kullanılması
The application of smart cards in the automation of work
  1. Tez No: 196511
  2. Yazar: MEHMET AYHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akıllı kartlar bilgi depolama ve işleme kapasiteleriyle günümüz dünyasındakullanım alanlarını sürekli olarak arttırmaktadır. Şu anda başta GSMuygulamaları olmak üzere, telefon uygulamaları, banka uygulamaları, sağlıkuygulamaları, taşımacılık ve personel yönetim uygulamaları gibi alanlardaakıllı kartlar kullanılmaktadır. Akıllı kart uygulamalarının yarı iletkenteknolojisindeki hızlı gelişmelerle yarının dünyasında da önemli bir yer tutacağısöylenebilir.Çalışma kapsamında akıllı kart teknolojisi incelenmiş ve personel yönetimuygulaması örneği olarak bir işyerinde giriş çıkış erişim ve para dolaşımıuygulaması gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı, akıllı kart teknolojisini tanımak ve bu konuyla ilgiliçalışmalara bir referans oluşturmaktır.Bilim Kodu : 626.04.01Anahtar Kelimeler : Akıllı kart, Geçiş denetim, Paranın dolaşımıSayfa Adedi : 65Proje Yöneticisi : Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER
Özet (Çeviri)
Nowadays smart cards with their storing information and capacity ofprocessing have been continously increasing the usage fields. These days smartcards have been used on the fields such as, mostly GSM applications, telephoneapplications, bank applications, health applications, transport businessapplications and staff management applications. It can be said that theapplications of smart cards with rapid developments of semiconductortechnology will get an important place in the future as well.During the study the smart card technology has been examined and as anexample of staff management at a work application of entrance, exit and moneycirculation has been realized.The aim of this study is to recognize the smart card technology and to form areference to the studies related to this subject.Science Code : 626.04.01Key Words : Smart Card, Passing control, Money circulationPage Number : 65Adviser : Prof Dr. Nihal Fatma GÜLER