Mikrodenetleyici kontrollü bir ısıl sistem tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Designing and implementing a microcontroller based heating control system
- Tez No: 196512
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada; On/Off, Oransal (P), Oransal+Türevsel (PD), Oransal+ ntegral(PI) ve Oransal+ ntegral+Türevsel (PID) denetleyici algoritmalarının, gömülübir mikrodenetleyici yazılımı aracılığıyla, tasarlanan model bir ısıl sistemüzerinde uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sistem yazılımı; kontrol sistemininsıcaklık kontrolünü yapmasının yanı sıra, bir ?süreç-kontrol? deney seti olarakkullanılabilmesini, çeşitli kontrol türlerinin model üzerindeki etkileriningözlenebilmesini sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Kontrol sisteminde; mikro-denetleyici ile dış dünya arasındaki iletişim, sayısal büyüklüklerin analoğadönüşümleri ayrıca elde edilen verilerin işlenerek istenen çıktıların eldeedilebilmesi ve mikrodenetleyicinin, tasarımlanarak çevre birimleriyle birbütün olarak ?model bir sistem? üzerinde uygulanması amaç edinilmiştir.Bilim Kodu : 905.1.084Anahtar Kelimeler : Gömülü Yazılım, Sıcaklık Kontrolü, Mikrodenetleyici,On/Off, Oransal (P), Oransal + Türevsel (PD), Oransal +ntegral (PI) ve Oransal + ntegral + Türevsel (PID)Denetleyiciler.Sayfa Adedi : 152Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Veysel S L ND R
Özet (Çeviri)
In this study; On/Off, Proportional (P), Proportional+Derivative (PD),Proportional+Integral (PI) and Proportional+Integral+Derivative (PID)controller algorithms have been implemented based on an embeddedmicrocontroller software and applied to a model heating system that wasdesigned. System software has been performed in a way that not only to controlthe temperature of the system but also to use it as a ?process-control?experimental kit and for observing the effects of various control types on themodel. The communication between the microcontroller and the outside world,conversion of the digital quantities to their analog counterparts, processingthe obtained data in order to acquire the desired output, designing themicrocontroller and applying it to ?a model system? with suitable peripherals asa whole one are the aims of the control system in this thesis.Science Code : 905.1.084Key Words : Embedded Software, Temperature Control, Microcontroller,On/Off, Proportional (P), Proportional + Derivative (PD),Proportional + Integral (PI) and Proportional + Integral +Derivative (PID) Controllers.Page Number : 152Adviser : Prof. Dr. Veysel S L ND R