Bir kısmı konsol çıkmalara oturan betonarme binalarda konsol kiriş yüklerinin deneysel olarak belirlenmesi
Empirically determining cantilever beam weights in concrete buildings that is fixed on a part of cantilevers
  1. Tez No: 196520
  2. Yazar: YUNUS EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. SABAHATTİN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Betonarme yapılarda, birinci kattan itibaren kat alanını büyütmek amacıylayapının bir kısmının konsol kirişler üzerine oturtulması özellikle Ortadoğuülkelerinde çok sık rastlanılan bir uygulamadır. Bu tür tasarımların birçoğundakonsol kirişler üzerindeki dolgu duvarlarda zaman içerisinde değişikboyutlarda çatlaklar oluşmaktadır. Konsol kirişler üzerindeki dolgu duvarlardaoluşan çatlakların genellikle proje ve/veya uygulama hatalarındankaynaklandığı düşünülmesine rağmen yapılan incelemelerde tek nedenin buolmadığı anlaşılmıştır. Bu tezde, konsollarda oluşan çatlakların nedenlerindenbirinin de dolgu duvarlar aracılığı ile üstteki konsol kirişlerden alttaki konsolkirişlere iletilen fazladan yüklerin olduğu deneysel olarak ortaya konmuştur.Çalışmanın sonunda bir üst kattaki konsol kiriş yüklerinin yaklaşık %25 inindolgu duvarlar aracılığı ile aşağıdaki konsol kirişe aktarıldığı tespit edilmiş vekonuya ilişkin önerilerde bulunulmuştur.Bilim Kodu : 911Anahtar Kelimeler : Konsol kirişler, dolgu duvar, yük iletimiSayfa Adedi : 193Tez Yöneticisi : Dr. Sabahattin AYKAÇ
Özet (Çeviri)
On concrete buildings it is a very common application to fix a part of thebuilding on cantilever beams in order to enlarge floor area over the groundfloor, particularly in Middle East countries. For most of such designs differentsizes of cracks arise on curtain walls over cantilever tendons, in time. Althoughusually it is considered that the cracks arise on curtain walls over cantilevertendons are due to errors of project and/ or application, it is understood fromperformed examinations that this is not the sole reason. This paper empiricallybrings up the matter that one of the reasons of cracks arise on cantilevers isextra weight which is transmitted to bottom cantilevers from top cantileversthrough curtain walls. At the end of the paper it is put forth for considerationthat %25 of the weight on top floor cantilever tendon is transmitted to bottomcantilever tendon by curtain wall and there are some useful suggestions.Science Code : 911Key Words : Cantilevers, curtain wall, weight transmissionPage Sum : 193Adviser : Dr. Sabahattin AYKAÇ