Wind energy policies of Turkey and integration of the wind power plants to interconnected system
Türkiye'nin rüzgar enerjisi politikaları ve enterkonnekte sistemlere entegrasyonu
- Tez No: 196521
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fosil yakıt kaynaklarının sınırlı oluşu ve hava kirliliği, asit yağmurları ile seraetkisi şeklinde ortaya çıkan çevresel sorunlar nedeniyle, yenilenebilir enerjikaynakları tüm dünyada giderek artan bir ilgi ile karşılanmakta ve enerjigereksiniminin karşılanmasında önemli bir kaynak olarak görülmektedir.Yenilenebilir, temiz, ucuz bir enerji olan rüzgar enerjisi de bu yenilenebilirenerji kaynaklarına bir örnektir. Dünyadaki kurulu rüzgar gücü 1991'den2004'ün sonuna kadar 2 GW'dan 34 GW'a yükselmiştir. Dünyanın gelişmişülkelerinde bu gelişmeler olurken; ne yazık ki Türkiye'nin rüzgar enerjisi ileilgilenmeye başlaması büyük ölçüde 1990'lı yılların ortalarına rastlar.Türkiye'nin kurulu rüzgar enerji kapasitesi 1998'de 9 MW iken 2004'de 20MW'a yükselmiştir. Rüzgar santrallerinin enterkonnekte sistemlerebağlanması, teknik ve fiziksel problemleri bu yenilenebilir enerji kaynağınınönemli bir yönüdür. Bu çalışmada rüzgar türbin teknolojisindeki ilerlemeler veson 20 yıldaki araştırmalar rüzgar türbinlerinin ve rüzgar çiftliklerinin elektrikşebekesine integrasyonundaki problemler analiz edilmiştir. Türkiye'nin rüzgarenerjisi politikalarını ve rüzgar santrallerinin enterkonnette sistemlereentegrasyonu ile karşılaşılan problemler için öneriler sunulmuştur.Bilim Kodu : 905Anahtar Kelimeler : Rüzgar Enerjisi, Enterkonnekte SistemlerSayfa Adedi : 100Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M.Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
Due to limited fossil fuels and their negatiıe impact on environment such as airpollution, acid rains and greenhouse effect, the interest on renewable energyresources has been increasing, gradually, all over the world. Wind energy is alsoan example for these renewable, clean and cheap energy resources. From 1991until the end of 2004, global installed capacity has increased from about 2 GWto over 34 GW. While these developments are going on in the leader countries ofthe world, unfortunately wind energy is noticed on late 1990?s in Turkey. Theinstalled capacity of Turkey?s wind energy has increased 9 MW in 1998 to 20MW in 2004. Technical, physical problems and connection of interconnectedsystem of the wind power plants are important aspect of these renewable energysourches. In this study, advances in wind-turbine technology and the results ofnearly two decades of research mean that the integration of wind-turbine andwind farms into electricity networks generally analyzed problems. Theproposals are presented wind energy policies of Turkey and the solution of theseproblems and integration of the wind power plants to interconnected system.Science Code : 905Key Words : Wind Energy, Interconnected SystemsPage Number : 100Adviser : Prof. Dr. M.Cengiz TAPLAMACIOĞLU