Ankara'da minibüs (dolmuş) taşımacılığı için yeni bir işletme modeli Çayyolu örneği
A new model for para transit system (dolmuş) in Ankara: Case study Çayyolu
  1. Tez No: 196519
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ankara'daki kentiçi toplutaşımacılığı yarım yüzyılı aşan süreç içindedeğerlendirildiğinde, Ankara, nüfus artışından daha hızlı artan bir araçlıyolculuk talebiyle karşı karşıya kalmıştır. Günümüzdeki toplutaşımdakiyetersizlik, gelişen otomotiv sanayi ve özel taşımacılığı destekleyen hükümetpolitikalarının etkisiyle, hızla artan özel oto sahipliliği, toplam motorlu araçyolculukları içinde özel taşımacılık payının artmasına neden olmuş ve sonyıllarda Ankara, trafik sorununun yoğun olarak yaşandığı bir kent durumunagelmiştir. Bu çalışmada; minibüs sisteminin tarihsel gelişimi, işletme özellikleri,yasal çerçevesi, hatlar ve depolama alanları incelenerek minibüslerin Ankaratoplutaşım sistemi içerisindeki yeri Çayyolu hattı örneğinde ortaya konarakçağdaş kentiçi ulaşım sistemine nasıl uyarlanabileceği üzerine öneriler yeralmaktadır.ivBu çalışma, minibüs (Dolmuş) taşımacılığının kentiçi ulaşımdaki yerinin ortayakonarak, çağdaş kentiçi ulaşım sistemine uyarlanma sürecine katkıdabulunmayı amaçlamaktadır. Kentiçi ulaşım sistemleri ve bu sistemler içindeTürkiye'ye özgü ara bir sistem olan minibüs (dolmuş) taşımacılığı kapsamındaçalışma Çayyolu hattı örneğinde de yeni bir model önermektedir.Bilim Kodu : 911.1.134Anahtar Kelimeler : Kentiçi ulaşım sistemleri, Toplutaşım, Ara toplutaşımsistemleri, Minibüs, Dolmuş.Sayfa Adedi : 74Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ebru Arıkan ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
As the local public transportation in Ankara is evaluated in the period morethan half a century, it can be seen that Ankara has been faced with anincreasing transportation demand more than population growth. With the effectof the insufficiency in the public transportation nowadays, developingautomotive industry and the government policies supporting privatetransportation; the rapidly increasing number of private automobile ownersresulted in the increased share of private transportation within the total motorvehicle transportations and in the recent years Ankara has become a city thatexperiences intensive traffic problems. In this study, the historical developmentof dolmuş, its operation features and legal framework, lines and storage areaswill be examined, the place of dolmuş in the Ankara public transportationsystem will be stated in the Çayyolu line example and there will be suggestionsabout the contemporary local transportation system.ivThis study aims to point out the place of the dolmuş transportation in the localtransportation and to contribute to the adaptation period of contemporary localtransportation system. In the scope of local transportation systems and thedolmuş transportation that has been an intermediate system unique to Turkeywithin these systems, this study proposes a new model in the Çayyolu lineexample also.Science Code : 911.1.134Key Words : Urban Transportation Systems, Public transport,Paratransit systems, Minibüs, Dolmuş.Page Number : 74Adviser : Asistant Prof. Dr. Ebru Arıkan ÖZTÜRK