Beyaz eşya sanayiinde kalite kontrol tasarımı ve Arçelik bulaşık makine fabrikasındaki uygulamaları
The quality control system design in domestic appliances industry and its applications in Arçelik dishwasher plant
  1. Tez No: 196522
  2. Yazar: MÜGE UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, beyaz eşya sanayiinde kalite kontrol tasarımı incelenmiş veArçelik Bulaşık Makinesi Fabrikasındaki uygulamaları gözlemlenmiştir.Buradan yola çıkarak, temel kalite kavramlarından başlanıp ülkemizde vedünyadaki beyaz eşya sanayii ile ilgili geniş ve ayrıntılı bilgileri toplanmış;bunun yanında, beyaz eşya üretimindeki kalite kontrol aşamaları ile uygulanankalite yönetimi ve toplam kalite yönetim sistemleri açıklanmış ve uygulamaalanları değerlendirilmiştir. Böylece, beyaz eşya sektöründe kalite kontrolünönemi anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma yöntemi olarak piyasada bu konuylailgili bulunan kitap ve dergiler tetkik edilmiş, internet üzerinden teknik bilgilereulaşılmıştır. Teorik bilgilere ulaşmada yararlanılan bu yöntem pratik bilgilerielde ederken de kullanılmıştır. Ayrıca Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikasıdüzenli olarak ziyaret edilip bulaşık makinesi imalatındaki ve kontrolündekiaşamalar incelenerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusundakalitenin tanımı, kalite kontrol sisteminin işleyişi, süreci ve beyaz eşyasanayiindeki uygulaması belli bir sistematik içinde ele alınmıştır.Bilim Kodu : 914Anahtar Kelimeler : Kalite Kontrol Sistemi Tasarımı, Beyaz Eşya, ArçelikSayfa Adedi : 146Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi Ercan
Özet (Çeviri)
In this study, the quality control design in domestic appliances industry hasbeen studied and its applications in Arçelik Dishwasher Plant have beenobserved. Thus, the extensive and detailed information about the domesticappliances industry in Turkey and in the World, beginning from basic conceptsof quality are collected; besides the quality control stages together with the usedquality management systems and total quality management systems in domesticappliances production are explained and areas of its applications are evaluated.So, the importance of quality control in white furnitute sector is tried to beemphasized. As a method of study, the boks the related periodicals and articlessurveyed and studied. In addition to this, some theoretical information frominternet is reached. This method was also used to obtain the practicalinformation as well as theoretical information . The stages in production andquality control of dishwashers are examined and evaluated by regular visits toArçelik Dishwasher Plant. Through the obtained information; the method andthe process of quality control system design and the applications in domesticappliances industry is handeled in a definite systematic.Science Code : 914Key Words : Quality Control System, Domestic Appliances, ArçelikPage Number : 146Adviser : Prof. Dr. Fevzi Ercan