Radyoterapide kullanılan aynı marka iki lineer hızlandırıcı cihazının foton ve elektron enerjilerinin dozimetresinin karşılaştırılması
At radiotherapy, in external beam that used dosimetry of various electron and photon enegies and importance of cancer treatment
- Tez No: 196531
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, General Elektrik Marka Saturne-41 ve Saturne-43 LineerHızlandırıcı cihazlarının, 15 MV foton ve 9 MeV elektron enerjileri içinsimetrik alanlarda %DD, doz profilleri, output ölçümleri yapılarak Target 2planlama sistemine aktarıldı ve izodoz eğrileri çıkarıldı. %DD, doz profilleri sufantomunda, referans ve dmax derinliklerindeki doz verimi ölçümü katıfantomda yapıldı. Bütün bu ölçümler simetrik alanda yapılarak karşılaştırıldı.Sonuç olarak radyoterapide doğru bir tedavi için , her bir lineer hızlandırıcıcihazının aynı marka ve model olsalar bile bütün dozimetrik parametrelerinin(out-put , %DD, SSD, profil v.b.) detaylı bir şekilde ölçülmesinin gerekliolduğu görüldü.Bilim Kodu : 202Anahtar Kelimeler : Elektron,Foton, SSDSayfa Adedi : 106Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
In this study, the measurements of symmetric fields of %DD, dose profiles, doseoutput and isodose were done for 9 MeV, 15 MV electron energies withSaturne-41 and Saturne-43 Lineer Accelerator. %DD, dose profiles and isodoseswere measured with water phantom, dose output at depth dmax were measuredby solid phantom. All these measurements were done symmetric fields. Electrontreatment planning was done that to transfer Target2 treatment planningsystem the data of symmetric fields obtained from these measurements.Science Code : 202 1-108Key Words : Electron, Photon, SSDPage Number : 106Adviser : Prof. Dr. Başar ŞARER