Ti-Fe alaşımlarından basıçsız infiltrasyon yöntemiyle seramik metalik kompozit malzeme üretimi
Production of ceramic metallic composite material from Ti-Fe by presureless infiltration method
- Tez No: 196532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜRÜ, YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yüksek sıcaklık ve korozyona dayanıklı olmalarına rağmen seramikmalzemeler, uygulanan yükler altında gevrek davranış gösterirler. Buözellik seramik malzemelerin kullanım alanlarını sınırlamaktadır.Seramiklerin bu gevreklik özelliği ile metallerin süneklik ve gerilimdavranışları son yıllarda seramik malzemelerin mekanik özellikleriniiyileştirmek için seramik metalik kompozitlerin üretimini gündemegelmiştir.Bu çalışmada MgAl2O4 ve Ti-Fe alaşımlarıyla basınçsız infiltrasyonyöntemi kullanılarak seramik metalik kompozit malzeme üretilmiştir.Atmosferik şartlar, Ti-Fe /MgAl2O4 oranı, infiltrasyon süresi, infiltrasyonsıcaklığı parametre olarak incelenmiştir. Hava atmosferinde 30 ve 120dakika süre ile 1600 ºC'de Ti üzerinde oksitlenme gözlemlenmiştir. Ti-Fealaşımının argon atmosferinde 30 dakika ve 120 dakika süre ile1500ºC'de fırınlanan numunelerde başarıyla infiltre olduğu tesbitedilmiştir. İnfiltre edilen Ti-Fe alaşımı SEM ve EDS kullanılarakkarakterize edilmiştir. Saf titanyumun sertliği 160 HV iken bu değerin1900 HV ye kadar yükseldiği tesbit edilmiştir.Bilim Kodu : 946Anahtar Kelimeler : Titanyum, infiltrasyon, sermet, spinel, uçucu kül.Sayfa Adedi : 82Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Metin GÜRÜ, Yrd.Doç.Dr. A. Rıza KARAGÖZ
Özet (Çeviri)
In spite of their high temperature and corrosion strength, ceramicsshow a brittle nature under applied load. This limits their usage areas tocompensate the weakness of ceramics with metal which has highductility, recently ceramic-metal composite materials are produced toimprove the strength of ceramics.In this study, ceramic-metal composite material is produced by meansof, presureless infiltration method using MgAl2O4 and Ti-Fe alloys.Atmospheric conditions, Ti-Fe/MgAl2O4 ratio, infiltration time andinfiltration temperature are chosen as a experimentalparameters. An oxidation on the surface of Ti particules wereobserved under at in air 1600ºC and different times. Titaniumalloys was saccesfully infiltrated under Ar atmosphere into thespecimen kept in the furnace for 30 and 120 minutes. Theinfiltrated Ti-Fe alloys caharacterazed using SEM equpied withEDS. While the hardness of pure titanium is 160 HV, this valuesincreased to 1915 HV.Science Code: 946Key Words :Titanium, infiltration, cermet, spinel, fly ash.Page Number :82Advisers :Doç.Dr.Metin GÜRÜ, Yrd.Doç.Dr.A. Rıza KARAGÖZ