Hücresel imalat sisteminde verimlilik bazlı etkili bir yaklaşım: Tavlama benzetimi uygulaması
Simulated annealing approach to modelling of cellular manufacturing systems considering productivity
  1. Tez No: 196530
  2. Yazar: SEDA UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hücresel malat Sistemleri, günümüzde yığın üretim sistemlerindekiverimliliği arttırmaya yönelik popüler bir üretim tekniğidir. Üretimdekullanılacak araçların verimliliğinin artırılması da bu üretim tekniğininilkeleri ve işleyişi gereği sistem içerisindeki amaçlardan bir tanesidir.Bu amaçların en önemlileri işgücü ve malzeme taşımadır. Bu çalışmadaHücresel Üretim Sistemi ile işgücü ve malzeme taşıma arasındakiilişkilerden yola çıkarak hücrelerin verimliliğinin en iyi nasıldeğerlendirilebileceği üzerinde incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeleriyaparken hücre düzenleme problemi ele alınmış ve kapsamlı bir literatüraraştırması yapılarak hücre düzenleme probleminin çözüm metotlarıincelenmiştir. Daha sonra amaç fonksiyonunu oluşturan toplamhücresel verimliliğini optimum yapacak hücre düzenlemesi için modelgeliştirilmiştir. Geliştirilen modelin çözümü için bir Tavlama Benzetimialgoritması geliştirilerek performansı incelenmiştir.Bilim Kodu : 919Anahtar Kelimeler : Hücresel imalat sistemi, tavlama benzetimi,verimlilik, hücreler arası taşımaSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
Cellular Manufacturing Systems are popular production techniques thataim to increase productivity in mass production systems. Therefore,increasing the productivity of tools that used in production is the aim ofthat system. The most important tools are the work force and material.In this thesis investigations were carried out about evaluation of cellsproductivity. Starting point was the relation between cellular productionsystem and the work force and material. First of all, the position ofcellular production system in production systems was determined. Thecell ordering problem was considered and its solution methods wereresearched with comprehensive literature investigation. And then,mathematical programming model was developed that made optimumof total cellular productivity. LINGO and Simulated Annealing Methodwas used for solution of model that developed. For the aim of workingthe method, an hypothetic problem was carried out.Science Code : 919Key Words : Cellular manufacturing system, simulated annealing,productivity, intracell material handlingPage Number : 103Advise : Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY