Hall etkili dönüştürücü kullanılan diferansiyel rölenin transformatör korumasında kullanılması
Transformer protection with differantial relay using hall-effect current sensors
  1. Tez No: 196533
  2. Yazar: MEHMET TÜREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Güç transformatörleri enerji sistemlerinin en pahalı ve vazgeçilmezelemanlarından biridir. Bu cihazlar şebekede değişik arızalar ile karşılaşır.Bazen hayati zararlara neden olurlar.Transformatör korumasında diferansiyel rölelerin güncelleşerek öneminikoruduğu bilinen bir gerçektir. Bunun en önemli nedeni önceden düşünülmeyenetkilerin de dikkate alınması, sayısal işaret işleme yöntemlerinin vemikroişlemci ile programlanabilir mantık denetleyici(PLC gibi) uygulamaalanlarının gelişmesidir.Diferansiyel koruma yöntemleri ve mıknatıslanma akımı ile harmonikbileşenler üzerine literatürün detaylıca araştırarak hazırlanan vegerçekleştirilen uygulama çalışmasında; diferansiyel röle ile birtransformatörün korunması Hall etkili dönüştürücü kullanarakgerçekleştirilmiştir.Bilim Kodu : 905Anahtar Kelimeler : Diferansiyel Röle, Hall-Effect SensörSayfa Adedi : 184Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
Power transformers are one of the most expensive and indispensable elements ofthe energy systems. These equipment face different types of faults, andsometimes cause costly and vital losses in the power system.It is a fact that modernised versions of differential relays still keep theirimportance in the transformer protection. The most important reason of this isthe merging of the widening application of the digital signal processing technicsand improved microprocessors, the programmable logic controller (such asPLC) in the design of differential relays.In this work, the differential protection methods, effect of magnetising currentand its harmonic components are investigated in detail. And this study is used inthe realisation of a prototype differential relay using Hall effect devices as thecurrent sensors.Science Code : 905Key Words : Differential Relay, Hall-Effect DevicePage Number : 184Adviser : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL