Akımsız nikel kaplamanın demir esaslı T/M malzemelerde aşınma dayanımına etkisi
The effect of electroless nickel plating on wearing strengness of iron based P/M metarials
- Tez No: 196542
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
AKIMSIZ N KEL KAPLAMANIN DEM R ESASLI T/M MALZEMELERDEAŞINMA DAYANIMINA ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Sibel Derya DEĞ RMENC OĞLUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜKasım 2005ÖZETToz metalurjisi modern bir imalat yöntemidir. Bu yüzden teknolojikmalzemeler üretilmesinde de en uygun yöntemdir. Nikel kaplamalar genellikledekoratif amaçlı kullanılırken geliştirilen yöntemlerle malzemenin mekanik veyüzey özelliklerini artırıcı bir işlem olarak sanayideki yeri ve uygulamalarıartmıştır. Aşınma, endüstriyel uygulamalarda en çok karşılaşılan birproblemdir. Aşınmanın sebep olduğu malzeme kaybı ülke ekonomisine büyükzararlar vermektedir. Bu çalışmada demir esaslı toz metal malzemeden tozmetalurjisi teknikleri kullanılarak farklı yoğunluklarda numuneler üretildi.Sinterlenen toz metal parçalar asidik akımsız nikel kaplandı. Akımsız nikel(AN) kaplama banyo bileşiminde bulunan sodyum hipofosfit miktarıdeğiştirilerek 4 farklı kaplama banyosu hazırlandı. Kaplanmış ve kaplanmamışnumunelere aşınma testi uygulandı. Farklı kaplama banyolarında kaplanannumunelerin aşınma dayanımları ölçüldü. Mikro yapı filmleri çekilerekkaplama kalınlığı ve yapısı incelendi. Numunelerde gözeneklilik oranı arttıkçakaplama miktarının arttığı ve en yüksek aşınma direncinin 25 gr/lt sodyumhipofosfit miktarında olduğu tespit edildi.Bilim Kodu :710Anahtar Kelimeler :Toz Metalurjisi, Akımsız Nikel Kaplama, AşınmaSayfa Adedi :129Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Ramazan ÇITAK
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ELECTROLESS NICKEL PLATING ON WEARINGSTRENGNESS OF IRON BASED P/M METARIALS(M. Sc. Thesis)Sibel Derya DEĞ RMENC OĞLUGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2005ABSTRACTPowder metallurgy is a modern manufacturing processs. Therefore; it is themost suitable process in the production of technological materials. While thenickel coatings are generally used for decorative purposes, they are also used asan improving process for the the mechanical and surface properties of thematerials in the industry. Wear is one of the problems which are mostly faced inthe industrial application. Abrasion gives a great harm to the national economy.In this study, samples having various densities are produced by using powdermetallurgy techniques from the ferrous powder. Sintered powder metal partshave been asidic electroless nickel coated. In this process four different types ofcoating baths were prepared by changing the hypophosphate amount in thecomposition of acidic AN coating bath. Wear test was applied to the coated anduncoated samples. Wear resistance of the coated samples in different coatingbath compositions was measured. The coating thickness and microstructurewere investigated by taking the micrograph. It has been determined that asporosity ratio of specimens were increasing the coating amonunt increased andhighest wear resistance was in 25 gr/liter hypophosphate amount.Science Code :710Key Words :Powder Metallurgy, Electroless Nickel Coating, WearPage Number :129Adviser :Assoc. Prof. Dr. Ramazan ÇITAK