Lineer hızlandırıcılarda elde edilen X ışınlarıyla kanser tedavisi
Treatment of cancer with X-rays produced by linear accelerators
- Tez No: 196543
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim veAraştırma Hastanesi'nde bulunan GE, Saturne 41 Lineer Hızlandırıcı tedavicihazının 6 MV ve 15 MV enerjili fotonları kullanılarak %dd, doz profilleri veTPR ölçümleri yapıldı. Ölçümler doz telafi kamalı alanda ve açık alanda su vekatı fantomlar kullanılarak yapıldı. %dd doz değerleri ve doz profilleri sufantomunda, rmax derinliklerindeki doz verimi ölçümleri ise katı fantomdayapıldı. 6 MV enerjili fotonların %dd değerleri, British Journal Of RadiologySupplement No:11 ile, 15 MV enerjili fotonların %dd değerleri de SupplementNo:25 ile karşılaştırıldı. Kalite kontroller, kalibrasyonu yapılmış cihazlarlayapıldı. 6 ve 15 MV enerjili foton demetlerinin, simetri-düzgünlük, % dd, açıyabağlı doz verimi, profil ve gerekli diğer parametrelerine bakıldı. Tedavisırasında kullanılan ve foton sayısını azaltan araç-gereçlerin geçirgenlikfaktörleri ölçüldü. Bilgisayarlı tedavi planlama sistemi için gerekli veriler alındı,sisteme aktarıldı. Teorik ve bilgisayarlı planlama sistemiyle hesaplanan referansşartlardaki doz değerleri, dozimetre ile ölçülen doz değeriyle karşılaştırıldı.Medikal fizikle ilgili kalite güvence sağlandı.Bilim Kodu : 202Anahtar Kelimeler : 6 MV, 15 MV, X ışını, %dd, SSDSayfa Adedi : 152Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
In this study, I use the GE, Saturne 41 model linear accelerator which is locatedat Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and ResearchHospital. I made, dd % value measurement tests, dose profiles tests and TPRmeasurement tests in open field and wedge field with 6MV and 15MV photonenergies in water phantom and solid phantom. dd% value and dose profilesmeasurements made in water phantom, dose outpot measurements in rmax madein solid phantom. dd% values obtained from 6 MV photon energies comparedwith Bitish Journal of Radiology Supplement No:11 and dd% values obtainedfrom 15 MV photon energies compared with Supplement No:25. Qualitycontrols made by calibrated devices. I measured symmetry-flatness, %dd, doseoutput which depend on gantry angle, profile and the other necessaryparameters in 6 MV and 15 MV photon energies. The correction factors whichchange photon numbers in treatment are measured. The values necessary forTreatment Planning Systems are measured and transferred in to the system.Dose values obtained from referans conditions which calculated theoritical andtreatment planning system are compared with dosimetric values. Qualityassurance is supplied for medical physic.Science Code : 202Keywords : 6 MV, 15 MV, X-ray, dd%, SSDNumber of Pages : 152Thesis Leader : Prof. Dr. Güneş TANIR