Altı sigma süreç iyileştirme tekniği ve sanayide bir uygulama
Six sigma process improvement technique and a practice in industry
  1. Tez No: 196551
  2. Yazar: ŞAHİN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada kalite kavramı ile beraber Altı Sigma süreç iyileştirmetekniği tanıtılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Altı Sigma süreçiyileştirme tekniğinin tanıtılması ve bir örnek verilmesidir. Toplam kaliteyönetimi ve sürekli iyileşme, ürün ve hizmet kalitesini geliştirmek içinbirçok sanayi dalında kullanılmış olan ortak noktalardır. Son 10 senedirAltı Sigma adı ile bilinen süreç iyileştirme tekniği, yeni bir kalitefelsefesi olarak pek çok sanayi öncüsü tarafından uygulanmıştır(Motorola, General Electric, Allied Signal gibi). Genel olarak 5 aşamadanoluşan Altı Sigma felsefesinde, kalite ve istatistiksel tekniklerin etkili birbiçimde kullanılması çok önemlidir. Bununla birlikte tüm bu tekniklerinsüreç bilgisi ile harmanlanmasının ardından Altı Sigma hedefineulaşabilmek mümkündür. Altı Sigma felsefesi, ürün ve hizmet kalitesinigeliştirmek için tanınmış kalite uzmanlarının (Deming, Juran, Ishikawagibi) ortaya koyduğu temel kalite prensiplerini esas almaktadır.Herhangi bir Altı Sigma iyileştirme çabası, uzun vadede hata oranınıüretilmiş olan 1 milyon adet üründe (hizmette) 3,4 adet hatalı ürüne(hizmete) indirmektir. Tezin uygulama kısmının amacı, Altı Sigmatekniğini kullanarak, ürün kalitesine etki eden olumsuz faktörleri tespitetmek ve incelenen süreçlerin sigma seviyesini yükseltmektir. Bunugeçekleştirmek için bir proje ekibi oluşturulmuş ve kalite teknikleri(sebep sonuç matrisi, süreç haritalama gibi) ve istatistiksel teknikler(hipotez testleri, deney tasarımı gibi) kullanılmıştır.Bilim Kodu : 906.1.070Anahtar Kelimeler : Altı Sigma, süreç iyileştirme, istatistiksel tekniklerSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
In this study, basic quality concept and six sigma process improvementtechnique have been introduced. The aim of the study is representingthe six sigma technique and to give the practice which makes easier tounderstand this technique. Total quality management and continuousimprovement are common points which are used by many industriesfor developing of product and service quality. In the last decade aprocess improvement technique, known as Six Sigma, is implementedby many pioneers of the industry (Motorola, General Electric, AlliedSignal etc.). In Six Sigma philosophy which is composed of 5 generalsteps, effective usage of quality and statistical techniques is veryimportant. Therefore it is only possible to reach Six Sigma target withthe harmony between these techniques and process knowledge. TheSix Sigma philosophy for improving product and service quality isbased upon existing principles established by other well-recognizedquality experts (Deming, Juran, Ishikawa etc.). Any six sigmaimprovement effort is to reduce a long term defect rate of 3,4 defectiveproducts (services) among 1 million products (services). The objectiveof the case study section of this thesis is to define negative factorswhich are affecting on product quality and to increase the sigma levelof the investigated processes by means of using Six Sigma technique.To realization this target, a project team was assigned and qualitytechniques (cause and effect matrices, process mapping etc.) andstatistical techniques (hypotheses testing, design of experiment etc.)were used.Science Code : 906.1.070Key Words : Six Sigma, process improvement, statistical techniquesPage Number : 104Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY