Ankara'daki otellerin gelişimi ve değişimi
Development and change in hotels of Ankara
  1. Tez No: 196553
  2. Yazar: PINAR BALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Otellerin doğuşu ve gelişimi yıllar içerisinde meydana gelen ekonomik,toplumsal ve teknolojik olaylar ışığında şekillenen bir olgudur. Bu nedenleyapılan çalışmada otel yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin birincibölümünde dünyada turizmin gelişimi ve bunun otel kavramıyla özdeşleşereknasıl irdelendiği açıklanmıştır. Otelin tanımı ve özellikleri, dünyadaki otelişletmelerinin nasıl geliştiği ve günümüze gelene kadar nasıl bir değişimgösterdiği örneklerle sunulmuştur. Otellerin hangi özelliklere göresınıflandırıldığı, Ankara kentindeki otellerin gelişim aşamasına referans olacakşehir içi otellerinin gelişiminin dünyada nasıl bir süreç izlediği incelenmiştir.Tezin ikinci bölümünde ise Ankara'da Cumhuriyet öncesi konaklamanınüzerinde durularak Türklerde geçici konaklamanın nasıl olduğu ortayakonulmuştur. Ankara kentinde geçici konaklama işlevini gören hanların vebedestenlerin nasıl ortaya çıktıkları araştırılmış ve sırasıyla bu hanlar hakkındabilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Cumhuriyet sonrası yenidenyapılanma sürecine giren Ankara kentinin, kuruluş aşamasından günümüzegelene kadar olan kısmı incelenmiştir. Bu süreçte otellerin kent içinde nasıl birdağılım gösterdiği, kente, kentliye ve ziyaretçilere içinde barındırdığı işlevlerlene kadar ulaşabildiği ve de kent siluetine mimari olarak neler kattığıgözlenmiştir. Bu yapılırken Ankara gelişimi için dönüm noktası olan 1920, 1950ve 1980'ler kritik noktalar olarak belirlenip, bu dönemler arasında yapılanoteller vaziyet, kütle, cephe, plan ve işlev açısından değerlendirilip bir katalogivoluşturulmuştur. Bu bilgiler ışığında otel yapılarının kent merkez ve altmerkezlerinin oluşum ve gelişimi yönünde şekillendiği görülmüştür.Bilim Kodu : 807Anahtar Kelimeler : Ankara, Otel, Otel GelişimiSayfa Adedi : 201Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sare Sahil
Özet (Çeviri)
Emergence and development of the hotels are a process which is shaped byeconomic, technologic and social events occurring over years. For this reason, inthis paper it is aimed at studying hotels. In the first chapter of this paper,development of tourism sector throughout the world and how this developmentis closely associated with hotels, have been discussed. Definition and features ofhotels, how hotel establishments developed throughout the world and whatkind of changes they manifested up till now, have also been discussed by meansof various examples. How the hotels are classified, what course the hotels of theworld took in development to constitute a reference for researchingdevelopment stages of the hotels of Ankara, have been studied. In the secondchapter, pre-republican accommodation in Ankara has been discussed toestablish what kind of temporary accommodation has been employed by Turks.How inns and bedestens which served as temporary accommodation places inAnkara city emerged has been researched and some information has beensupplied about some inns. In the third chapter of this paper, of Ankara citywhich has been in the process of restructuring in post-republican era, thosetimes which corresponds from the establishment of the republic till today hasbeen discussed. Whithin this process, how hotels have been distributed whithinthe cities, how they serve to city inhabitants, the city and visitors and what theyarchitecturally contributed to the silhouette of city. Meanwhile, 1920s,1950s and1980s have been determined as critical turning points of Ankara city?svidevelopment, those hotels which have been established whithin these periodshave been assessed with respect to situation, mass, fronts, layout plan andfunction and a catalogue has been drawn for them. In the light of thisinformation, it is observed that hotels are shaped in line with the formation anddevelopment of the city centers and subcenters.Science Code : 807Key Words : Ankara, Hotel, Hotel DevelopmentPage Number : 201Adviser : Prof. Dr. Sare SAHİL