Kayan kipli denetim kullanılarak esnek bir kirişin aktif titreşim kontrolü
Active vibration control of a flexible beam using sliding mode control
- Tez No: 196558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, esnek bir yapının ilk iki ve üç modunun titreşimini sönümlemekiçin kayan kipli denetçi tasarlanmış ve sisteme uygulanmıştır. Sistem olarak birucu ankastre diğer ucu serbest alüminyum bir kiriş kullanılmıştır. Euler-Bernoulli metodu kullanılarak kirişin sonsuz boyutlu matematiksel modeli eldeedilmiş ve varsayılmış modlar metodu kullanılarak sistemin sonlu matematikselmodeli türetilmiştir. Boyutu belirli modelin durumları fiziksel olarakölçülebilen nicelikler olmadığı için, kirişin uç noktasının deplasmanı ölçülerektasarlanan gözlemci ile durum değişkenleri tahmin edilmiştir. Elde edilenmodeller ve tasarlanan denetçiler kullanılarak, sistemin kişisel bir bilgisayarortamında benzetimi yapılmıştır. Daha sonra tasarlanan kayan kipli denetçideneysel kiriş sistemine uygulanmış ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.Bilim Kodu : 940Anahtar Kelimeler : Titreşim kontrolu, Kayan kipli denetim, Esnek yapılarSayfa Adedi : 130Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Metin U. SALAMCI
Özet (Çeviri)
In this study, sliding mode control is designed and applied to a flexible structureto suppress the first two and three vibration modes. A clamped-free flexiblealuminum beam structure is used as the system model. The infinite dimensionalmathematical model of the beam is obtained by using the Euler-Bernoullimethod and a finite dimensional model is derived by using the Assumed ModesMethod. Since the states of the finite dimensional model are not physicallymeasurable quantities, an observer is designed to estimate these states bymeasuring the tip deflection of the beam. By using observed states and designedcontrollers, the model of the system is simulated in the computer environment.The designed sliding mode control is then applied to the experimental beamsystem and satisfactory results are obtained.Science Code : 940Key Words : Vibration control, Sliding mode control, Flexible structuresPage Number : 130Adviser : Assist. Prof. Dr. Metin U. SALAMCI