Seramik takviyeli çinko metal matrisli kompozit malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of ceramic reinforced zinc metal matrix composite material
  1. Tez No: 196559
  2. Yazar: MURAT KORÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Seramik-metal kompozit malzemelerin (sermet) gerilim direnci, sertlik,korozyona ve yüksek sıcaklığa direnç gibi özellikleri seramik vemetallerden üstündür. Sermetler bu iyileştirilmiş özelliklerinden dolayıendüstride geniş kullanım alanına sahiptirler.Bu çalışmada, MgAl2O4 spinelden oluşan takviye sistemi çinko matrislebirleştirilerek yeni bir seramik-metal kompozit malzeme elde edilmiştir.Kompozit malzemenin üretiminde basınçsız infiltrasyon tekniğikullanılmış olup, argon atmosferinde 5500C'de 2 saat süreyle pişirilennumuneler SEM kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, MgAl2O4spinelden oluşan takviye sistemine değişik miktarlarda ilave edilenuçucu külün üretilen kompozit malzemenin mekanik özellikleriüzerindeki etkisi incelenmiştir.Yapılan deneyler sonucunda çinkonun MgAl2O4 spinel ve uçucu küldenoluşturulan takviye sistemini ıslatması ve bir kompozit malzemeoluşturması başarılmış olup, takviye sistemine eklenen uçucu külünkompozit malzemenin mekanik özelliklerini arttırıcı yönde etkiivgösterdiği tespit edilmiştir. Üretilen kompozit malzemede kütlece %60çinko, %35 spinel ve %5 uçucu kül kullanıldığında 91,5 Vickerssertliğine kadar ulaşılabilmiştir. Bu değer 22.3 Vickers sertliği olançinko sertliğinin yaklaşık dört katından fazladır.Anahtar Kelimeler : Sermet, Kompozit, Çinko, Spinel, Uçucu Kül,Basınçsız İnfiltrasyon
Özet (Çeviri)
The properties of Ceramic-metal (cermet) composites as tensilestrength, hardness and resistance to corrosion and high temperaturesare superior than ceramics and metals. Because of the enhancedcharacteristics of cermets, they are widely used in various applicationsand industries.In the present study, the reinforcement material formed from MgAl2O4spinel is combined with a zinc alloy matrix and a new ceramic-metalcomposite material was produced. The pressureless melt infiltrationtechnique is used in the production process. The samples fired at5500C for 2 hours are characterized by using SEM. Furthermore, theeffects of fly ash addition on the mechanical properties of zinc basedcomposite was investigated.viAs a result of experiments it is achieved to wet the reinforcementcontains MgAl2O4 spinel and fly ash by the molten zinc and to form acomposite material. It was also seen that the addition of fly ash to thereinforcement was enhanced the mechanical properties of thecomposite material. Vickers hardness value of 91,5 was obtained in thesample with Zn 60%, spinel %35 and fly ash 5 % addition. This value isapproximately more than 4 times bigger than the zinc alloy (22,3)Key Words : Cermet, Composite, Zinc, Spinel, Fly Ash,Pressureless Infiltration.