Mikro denetleyici kontrollü yazı tahtası silme sistemi tasarımı
Blackboard cleaning system designed with microcontroller
- Tez No: 196562
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
iiiM KRO DENETLEY C KONTROLLÜ YAZI TAHTASIS LME S STEM TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Ahmet KARAKUSGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAğustos 2005ÖZETOkullarda yürütülen eğitim-öğretim etkinlikleri ağırlıklı olarak sınıfortamında geçmektedir ve bu etkinliklerde en çok kullanılan araç yazıtahtasıdır. Öğretmenin yazı tahtasını etkili ve düzenli kullanabilmesi gerekir.Yazı tahtası kullanımında da silme işlemi önemli bir yer tutmaktadır.Öğretmen ortalama bir ders saatinde 3 dk tahta silme işlemine zamanharcamakta ve bu işlem eğitim-öğretim etkinliklerinde zaman kaybına veöğrencinin dikkatinin dağılmasına neden olmaktadır.Bu çalışmada, yazı tahtası silme işlemi için bir sistem tasarlanmış veyapımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemin yakından ve uzaktandenetimi yapılmıştır. Sistem denetimi mikro denetleyici (PIC16F877) ilegerçekleştirilmiştir.Bilim Kodu : 626.01.01Anahtar Kelimeler : PIC, Uzaktan Kumanda, DA MotoruSayfa Adedi : 80Tez Yöneticileri : Prof. Dr. smail COSKUN
Özet (Çeviri)
ivBLACKBOARD CLEANING SYSTEM DESIGNED WITHMICROCONTROLLER(M.Sc. Thesis)Ahmet KARAKUSGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2005ABSTRACTEducation activities are usually carried out in the classroom and in thisactivities the widely uned instrument is the blackboard. Theachers should beable to use the blackboard effectively and also when using the blackboard,cleaning process is very important. When delivering a lesson a teacher spendsapproximately 3 minutes for cleaning and this process causes waste of timeand disturbs attention of students.In this study, a blackboard cleaning system is designed and produced thisdeveloped system can be controlled by remote controller which can be usedclosely. The control of system is realized with the micro controller(PIC16F877).Science Code : 626.01.01Key Words : PIC, Remote Control, DC MotorPage Number : 80Advisers : Prof. Dr. smail COŞKUN