Antalya Evdir Han restorasyon ve işlevlendirme önerisi
The restoration and function proposal of Evdir Khan in Antalya
  1. Tez No: 196574
  2. Yazar: AYŞE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
iiiANTALYA EVDİR HANRESTORASYON VE İŞLEVLENDİRME ÖNERİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Ayşe KORKMAZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAğustos 2005ÖZETBu çalışma, Antalya'da 13. yy. Selçuklu yapılarından olan Evdir Han'ıkonu etmektedir. Yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekildeaktarılabilmesi için; bugünkü durumunun tespiti, restorasyonimkanlarının tespiti ve uygun işlev araştırması; çalışmanın amacınıoluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Evdir Han'ın günümüzdekidurumu incelenmekte, tarihi araştırma ve karşılaştırmalı çalışmalaryardımı ile özgün durumu araştırılmakta ve elde edilen bilgilerindeğerlendirilmesi ile uygun bir işlev belirlenerek bir restorasyon projesiönerilmektedir.Bilim Kodu : 808Anahtar Kelimeler : Kervansaray, Antalya, Evdir Han, RestorasyonSayfa Adedi : 270Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can Mehmet HERSEK
Özet (Çeviri)
ivTHE RESTORATION AND FUNCTION PROPOSAL OFEVDIR KHAN IN ANTALYA(M. Sc. Thesis)Ayşe KORKMAZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2005ABSTRACTThis study is issued on Evdir Khan, one of the 13 th century Seljukidbuildings in Antalya. The aim of this study is the search for anappropriate function by analyzing the present condition and therestoration possibilities of the structure in order to conserve it for thefuture generations. The present condition of Evdir Khan is analyzed, itsoriginal condition is investigated by comperative study and historicalanalysis, by evaluating the results, an appropriate function isdetermined and a restoration project is proposed.Science Code : 808Key Words : Caravanserai, Antalya, Evdir Khan, Restoration,Page Number : 270Adviser : Prof. Dr. Can Mehmet HERSEK