Karayolu kesimi trafik ölçümleri ile trafik akım benzetimi
Traffic flow simulation using highway section measurements
- Tez No: 196580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gerçek trafik akımı ve detaylarının benzetim ile elde edilmesine yönelikoluşturulan modeller, istatistiksel ve matematiksel modellerdir. Bu çalışmada;dört farklı model geliştirilmiş olup yapı olarak: ?girdi?; WIM istasyonölçümlerinden derlenen trafik bilgileri ve bu bilgilerden üretilen verileri,?benzetim?; gerçeğe yakın yürütümün sağlandığı farklı model veya modellerzincirini ve ?çıktı?; modellerle üretilen benzetimlerin çıktı analizleri vedeğerlendirmeleri, olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. WIMverilerinden elde edilen gözlemlere dayalı olarak her bir şeritin kendiüzerindeki ve şeritler arası ilişkileriyle birlikte; araç tür, hız, aks yükü, araçtakip zaman aralığı ve dağılımları ile bu değerlere ilişkin ortalama, standartsapma, minimum ve maksimum kullanılmıştır. İlk iki model; girdi ve çıktıaçısından en az bilgi kullanır ve üretirken, üçüncü ve dördüncü modeller hemdaha detaylı bilgi kullanmakta hem de detaylı ve karmaşık trafik akımlarınıüretebilmektedir. Bu modeller; ayrı ayrı veya birleşik kullanılabilmektedir.Mevcut verilerle kıyaslanarak değerlendirilen model ve benzetimler kullanımkolaylığı vadetmektedir.Bilim Kodu : 624.04.00Anahtar Kelimeler : Trafik, benzetim, zaman aralığı, WIM, modelSayfa Adedi : 134Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE
Özet (Çeviri)
Models to simulate details of and traffic flows observed, are based onmathematics and statistics. In this study; four different models developed havethree main parts: ?input?; traffic data collected by WIM stations and producedfrom them, ?simulation?; simulation models and their linkages, and ?output?;analyses and evaluations of the results produced by the models. Based on theobservations held by WIM data; vehicle type, speed, axle load time headwaysand their distributions and mean, standart deviation, minimum and maximumvalues of vehicle composition and time headways among the vehicles passedover the section or the measuring point, are used in models as an input. Whilefirst two models; use less amount of data and produces simulation output,others use more detailed data and generates more complex and detailed output.All these models can be used seperately or as combined or integrated mannerSimulation models developed promise usefulness and ease of use when comparetwith data held.Science Code : 624.04.00Key Words : Traffic, simulation, time headway, WIM, modelPage Number: 134Adviser : Assit. Dr. Hikmet BAYIRTEPE