Yangın güvenliği çerçevesinde atriumlu alışveriş mekezlerinin mevzuat değerlendirilmesi ve örnek projeler aracılığı ile kaçış yollarının modellenmesi
Evaluation of the regulations for shopping centers with atrium in the context of fire safety and simulating the means of egress by the way of sample projects
- Tez No: 196579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Yapılan çalışma; atriumlu alışveriş merkezlerinin tasarım aşamasında, yangıngüvenliğine ilişkin gerekliliklerin sağlanmasında kullanılacak bir yöntemönermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla kaçış yolları ve bina boşaltım süreleriçerçevesinde ülke mevzuatları (TS ve BYKHY), Amerika (NFPA) ve Avrupa(BS ve BR) mevzuatları irdelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırmalı analizleriyapılmıştır. Mevzuat analizleri sonrasında elde edilen performans kriterlerininuygunluğu, seçilen örnek projeler aracılığı ile yapılan modelleme çalışmasındadenenmiştir. Yapılan modelleme çalışması ile tasarım aşamasındaki bir binanınkaçış yollarının ve bina boşaltım süresinin belirlenmesine ve denetlenmesineyönelik bir sonuç elde edilmesi amaçlanmıştır. Modelleme çalışmasında istenilensonuçların elde edilmesi için binalar, mevcut projeleri üzerinde küçükdeğişiklikler yapılarak birkaç kez modellenmiştir. Modellemeler sonrasında heriki binada istenilen sürelerde boşaltılamamış, ancak projelerde yapılandeğişiklikler belli oranda iyileştirme sağlamıştır. Bu iyileştirmelerin ışığında tezçalışmasında, tasarım aşamasında kullanılacak bir yöntem önerilmiştir.Bilim Kodu : 601.02.02Anahtar Kelimeler : Atrium, alışveriş merkezi, yangın güvenliği, kaçış yolları,exit, boşaltım, kaçış mesafeleri, tahliye süresi,Sayfa Adedi : 359Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Füsun Demirel
Özet (Çeviri)
The study aims to propose a method regarding fire safety needs that can be usedin design phase of shopping centers with atriums. For this, evacuation andegress principles in bodies of law (TS and BYKHY) from USA (NFPA) andEurope (BS and BR) were reviewed and analyzed comparatively. Theappropriateness of performance criteria, which had been obtained from thebody of law analysis, was tested in a simulation study via sample projects. Withthe simulation model, the study aims to obtain results for a building in designphase due to determination and control of egress. For obtaining requiredresults, the designs are simulated for a few times via making appropriatechanges. Simulations indicated that, both buildings cannot be egressed inpredetermined period of time. The changes that were made in designs gaveprogressive results. Under the illumination of these progresses, the thesisproposes a method that can be used in design phase.Science Code : 601.02.02Key Words : Atrium, shopping center, mean of egress, exits,evacuation, mean of egress component, fire safety, smokecontrol, distance of egress, evacuation time,Number of Pages : 359Advisor : Doç. Dr. Füsun Demirel