Lastik agregalı betonların özelliklerinin deneysel irdelenmesi
Investigation of rubberized concrete characteristic with experimental
- Tez No: 196588
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
iiiLASTİK AGREGALI BETONLARIN ÖZELLİKLERİNİNDENEYSEL İRDELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Özer DOĞANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEYLÜL 2005ÖZETBu çalışmada, Türkiye'de hazır beton üretiminde yoğun olarak kullanılan PÇ42,5 çimento, kırma taş, iki farklı boyuttaki kullanılmış oto lastiklerinden eldeedilmiş lifler %10, %15, %30, %45 hacim oranlarında kırmataş agrega ile yerdeğiştirilerek betona katılmış olup, toplam 153 örnek üzerinde fiziksel vemekanik deneyler yapılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda; lastik agregalı betonların taze birim ağırlıkları,referans betona göre %15,8, serleşmiş beton birim ağırlıkları ise %17,4oranında azalmıştır. Betona lastik katılmasıyla elde edilen numunelerin yirmisekiz günlük basınç dayanımının sırasıyla %23, %29, %50, %56 oranlarındadüştüğü tespit edilmiştir. Yüklemeye devam edildiğinde ise normal betonunpatlama şeklinde dağıldığı, lastikli betonda ise dağılmanın gerçekleşmediği,yüzeyde çatlakların oluştuğu görülmüştür. Eğilme dayanımı değerlerinin dedüştüğü, %10 oranında lastik içeren numunelerde gevrek kırılmanıngerçekleşmesine karşın, %30 oranında ise kopmanın gerçekleşmediği,sünekliliğin devam ettiği gözlenmiştir. Beton numunelerin 25 tekrarlı donmaçözülme deneyi basınç dayanımı değerleri NB, 1LLB15, 1LLB45, 4LLB15,4LLB45 numunelerinde sırasıyla 38,57, 26,73, 16,20, 29,67, 15,33 Mpadeğerlerinden %0, %3, %7, %7,5, %8,8 lık oranlarda azalışlar göstererek38,90, 25,97, 15,13, 27,43, 13,96 Mpa değerlerine düştüğü gözlenmiştir.ivLastik agregalı betonların düşük birim ağırlığa sahip olmaları, basınçgerilmesi, kırılma ve çarpma etkileri altında normal betonlardan farklı olarakyüksek şekil değiştirme, süneklik ve tokluk gösterdikleri anlaşılmıştır. Bununyanında fiziksel, mekanik, çevresel tesirlere dayanıklılık özelliklerini dekullanılan lastik miktarı ile azaldığı sonucuna varılmıştır.Yapılan araştırmada lastik agregalı betonun çarpma etkilerine karşı direncininyüksek olmasından dolayı darbe etkisinde kalan yapı elemanlarında; örneğin,sirkülasyonun yoğun olduğu döşemelerde, bordürlerde ve parke taşlarınınüretiminde, otoyol korkuluklarında, titreşime neden olan aygıtların (makinegibi) ayaklarının zemine sabitlendiği yerlerde öncelikli olarak kullanılabilir.Literatür taramasından elde edilen ses ve ısı yalıtımı ile ilgi bulgulara bakıldığızaman gerek bina içinde gerekse bina dışında ses yutma amacı veya ısıdepolama amaçlı kullanılabileceği de görülmektedir. Örneğin; hafif, boşluklu veses yalıtımı gerektiren bölme duvarlarında kullanılabilir. Gri ve siyah renklerinuygun dağılımıyla görsel olarak da cazip bulunabilecek bir görünüşü vardır.Dolayısıyla muhtelif dekorasyon işlerinde tercih edilerek kullanılabilir.Bilim Kodu : 811Anahtar Kelimeler : Beton, atık lastik agrega, mekanik dayanım, fizikseldayanımSayfa Adedi : 205Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
vINVESTIGATION OF RUBBERIZED CONCRETECHARACTERISTIC WITH EXPERIMENTAL(M.Sc. Thesis)Özer DOĞANGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2005ABSTRACTIn this research used tires are embedded with appropriate seize and ratios intothe concrete and this new-formed material has been tried to specify about itsphysical and mechanical properties. The aim of this process is to increase theflexibility and energy absorbing limit of the concrete.According to the context of this study, physical and mechanical experimentshave been conducted over 153 samples by exchanging the broken agregate stonein the ratios %10, %15, %30, %45 of its volume with used fiber-shaped cartires, which is cut into two different size, broken stone and PC 42.5 cement,which is popularly used in the production of concrete.As a result of these experiments, it has been observed that having the tire andagregate mixed concretes low weights over surface proved that this new-formedconcrete has more flexibility, density, and ability to fit its shape against theeffects of crushing, breaking, and high pressure factors than regular producedconcretes. Furthermore, the amount of the tire used in concrete helped toreduce the physically, mechanically, and environmentally effects on theconcrete.viIn the conclusion, using the concretes mixed with agregate and tire is highlysuggested in producing highway railings, construction areas, building soundproof walls; constructing the columns of the highway bridges, roadside ofpedestrian ways, cobblestone, any decoration applications, or building anystructure which is required heat proof.Science Code : 181Key Words : Concrete, Waste tire agregate, ruberized concrete, mechanicalresistance, physical resistancePage Number : 205Adviser : Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ