Kentsel alanlardaki değer değişmelerinin taşınmazlara yansıtılabilmesi için bir yöntem önergesi
A method suggestion for the value changes which are in the urban areas to be able to being reflected to the lands
- Tez No: 196589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kentsel alanlarda imar planları ile kazanılan hakların, imar uygulamalarısırasında tüm taşınmazlara eşit oranda yansıtılamama nedenlerini; 3194 sayılıİmar Kanununun 18'inci maddesi uyarınca yapılan arsa düzenlemeçalışmalarında alan eşitliği yerine değer eşitliği yönteminin kullanılabilirliğinive kentsel alanlar için daha uygun bir yöntem olup olmadığını araştırmak, buçalışmanın esas amacıdır.Bu çalışmada, kentsel alanda yapılacak bir arsa düzenleme çalışmasında birparsel değerini etkileyebilecek faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlerin nasılişleme katılması gerektiği açıklanarak, örnek alanda alan eşitliği ve değereşitliği yöntemlerine göre dağıtım yapılmış, her iki yöntem karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda; alan eşitliği yönteminde, taşınmaz değerleri dikkatealınmadığından imar planı ile gelen değer artışlarının taşınmazlara eşit olarakyansıtılamadığı, bu nedenle değer eşitliği yönteminin uygulanmasının,dağıtımdan kaynaklanan haksızlıkları önlediği sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 805Anahtar Kelimeler : Kentsel Alan, Arsa düzenleme, Parsel, Değer .Sayfa Adedi : 97Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihan ÖZDEMİR SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
In the urban areas the rights coming from reconstruction plans duringland regulation, the reasons for the ability of being not equally reflectedto the all lands, the reconstruction law of counted 3194, in accordancewith the 18 the matter the land organisation work being done instead ofarea equality, the method of value equality which can be used andwhether it is a suitable method for the urban areas, is the basic goal ofthis study.By this study, at the work of land regulation which will be done in anurban area, what are the factors which will be able to affect value of aparcel and how these factors must be added to the participitation hasbeen explained, at the sample land it has been allocationed to the methodsof area equality, and value equality, both methods have been compared.At the end of the study, it is concluded that, at the method of areaequality, as the land values aren?t cared, the value increases which comeswith reconstruction plans isn?t be able to equally reflected to the lands,vtherefore the application of the value equality method prevents theunequality which is proceeded from distrubition.Science Code : 805Keywords : Urban area, Land regulation, Parcel, Value.Page number : 97Adviser : Asist. Prof. Dr. Nihan ÖZDEMİR SÖNMEZ