İnvertörle beslemenin değişik sargılı asenkron motorların performansına etkileri
Performance effect of inverter fed on the different wounded induction motors
- Tez No: 196591
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Yapılan bu çalışmada, bazı üstünlüklerinden dolayı endüstride çok kullanılanasenkron motorların stator sarım yöntemleri geniş bir şekilde araştırılarakaralarındaki farklar açıklanmıştır. 1,1 BG gücündeki altı adet NM 90S-4standardındaki ASM'un statorlarına, altı değişik metotla sarılmış sargıyerleştirilerek şebekeden ve invertörden beslenmeleri durumundakiperformansları ve uygun sarım yöntemleri belirlenmiştir. Deney ve ölçmelerdeliteratürde geçerliliği kabul gören standartlar kullanılmıştır. Ölçme aygıtlarıbakımından en son teknolojide üretilen cihazlardan faydalanılmıştır.İnvertörden beslenen asenkron motorlarda meydana gelen harmonikler vekayıplardaki artışların sarım şekline göre de değiştiği gösterilmiştir. Statorsarımlarının besleme şekline bağlı olarak düzenlenmesi gerektiği yapılandeneyler ve karşılaştırmalarla gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Asenkron motor, sargılar, invertör, şebeke
Özet (Çeviri)
In this study, stator winding techniques of induction machines which are themost popular alternating current machines have been investigated in details andthe differences between windings have been explained. Six different types ofwindings are placed into the stators of the six standard induction motors having1.1 HP power. The performances and appropriate winding techniques havebeen determined according to the network and inverter feeding conditions.Internationally valid standards have been used in the measurements andexperiments. Measurement tools developed with high technology have beenused. Harmonics resulting from source voltage and power loss increasing havebeen showed to be related to the winding shape. The requirements of the statorwindings to be formed compatible with the feeding typed have been pointed outby experiments and comparisons.Key Words : Induction motor, windings, inverter, network.