Deprem zararlarının azaltılmasında fiziksel planlamanın rolü-Adapazarı örneği
The role of the physical planning in the reduce of the earthquake damages-example of Adapazarı settlement
  1. Tez No: 196599
  2. Yazar: ÇİĞDEM CEMİLE MESTAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL, YRD. DOÇ. DR. AYŞE TEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Earthquake Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yerkabuğu içerisindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan enerjinin dalgalarhalinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına `deprem`denilmektedir. Yeryüzünde oluşan depremlerin, yanardağların ve tektonik olaylarınkaynağının yer içi kuvvetleriyle ilgili olduğu bilinmektedir. Depremlerde enerjininboşaldığı yer içindeki noktanın yer yüzüne olan uzaklığı ve yayınım özellikleri gibidoğa kökenli faktörlerin dışında, yoksulluk az gelişmişlik, nüfus yoğunluğu,yapılaşmaya elverişli olmayan zeminlerin yerleşmeye açılması, plansız, denetimsiz vekaçak yapılaşmanın teşvik edilmesi vb. insan kökenli faktörler de deprem zararlarınınbüyüklüğünü etkilemektedir. Türkiye dünyanın iki büyük deprem kuşağından biriolan Alp-Himalaya Deprem Kuşağı'nda yer almaktadır. Ülkemizde yıkıcı depremlereyol açabilecek çok sayıda diri (aktif) fay vardır. Topraklarımızın %96'sı ilk dörtderecedeki deprem bölgeleri içinde yer almakta ve toplam nüfusumuzun %98'si bubölgelerde yaşamaktadır. Deprem tehlikesi ile bu derece içi içe olan ülkemizde, depremzararlarının azaltılmasında ilk ve en önemli adımın, yerleşimlerin fiziksel planlamasısırasında atılabileceği göz ardı edilmektedir. Çalışma kapsamında; deprem olgusu veTürkiye'nin depremselliği gibi teorik bilgilerin yanında, deprem ve planlama ilişkisikurgulanarak, kentlerde deprem öncesi ve sonrası olası afet zararlarının azaltılmasıamaçlı, fiziksel planlama yöntemleri üzerinde durulmuştur. Bu yöntemler Adapazarıyerleşmesine yönelik çalışmalar ile uygulamaya yansıtılmıştırBilim Kodu :Anahtar Kelimeler : Deprem, fiziki planlama, AdapazarıSayfa Adedi : 145Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ayşe TEKEL, Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
Due to the some breakings in the earth, rapid oscillating ripple shaking the places theypass through and causing oscillating ground is reffered to '' earthquake''. The reasonof earthquakes emerge in the earth , volcanic mountains and tectonic movements isrelated to underground strength. Except, the natural factors like the distance and thespreading feature of the emerging point of quakes , the human natural factors likeunrecorded buildings , unrestrainted, unplanned , letting unsuitable grounds to beunder construction and institution , population density less civilization poverty alsorises the damages of the quakes. Turkey stands on the one of the quake bands of theworld , called '' Alp- Himalaya earthquake band''. In our country , there are so manyactif fault band which may cause destroying oscillatings. 96 percent of our landsstands in the fourth gradate quake places and 98 percent of our total population livein those lands. In our country which faces those shaking dangers , the main affectiveapplication is residence places which must be located carefully had never beenthought. In accordance to the study besides the theoric information , by quake andplanning relation such as quake phenomena and Turkey's shakeability editing , incapitals before and after the quake possible natural disaster damages reducingphyisical planning applications are being examined. These applications, by theworking which is leading to Adapazarı location placing , are reflected.Science Code:Key Words : Earthquake, physical planning, AdapazarıPage Number : 145 pagesAdvisers : Yrd. Doç. Dr. Ayşe TEKEL, Prof. Dr. Süleyman PAMPAL