Yeni bir karayolu trafik tahmin yöntemi: WIM örneği
A new approach on highway traffic estimation: WIM example
- Tez No: 196603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, bütünleştirilmiş veya yarı-bütünleştirilmiş yeni bir tahminyöntemine ilişkin olarak yapılmıştır. Yöntem; TAHMİN, ELEME ve LimitlerinDüzenlenmesi işlemleri olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Trafikbilgileri ve ilgili işlemler; saatlik, günlük, haftalık( hafta-içi, hafta-sonu ve tüm-hafta) ve aylık detaylarda çalışılmaktadır. Yöntemin geliştirilmesinde ve testedilmesinde; WIM istasyonlarında derlenen veriler kullanılmıştır. Verianalizleri ve eksik, yetersiz ve yanlış bilgi tahmin işlemlerinde; incelenen zamandilimlerine göre birbirinden değişik yaklaşımlar uygulanmış ve birleşikyaklaşımlar geliştirilmiştir. Detayları bilinen trafik değerleri; eksik / yetersiz /yanlış bilgi gibi ele alınarak yönteme ait işlemler yürütülmüş ve elde edilentahminlerle kıyaslanarak tahmin yaklaşımlarının başarısı değerlendirilmiştir.Bu değerlendirmeler ışığında; ayrık veya bütünleştirilmiş biçimdekullanılabilecek yeni bir tahmin yöntemi geliştirilmiştir.Bilim Kodu : 624.04.00Anahtar Kelimeler : WIM, trafik, tahmin, analiz, bütünsel, birleşikSayfa Adedi : 175Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE
Özet (Çeviri)
This study has been carried out related to a new integrated or co-integratedestimation approach. The approach has three main procedures named as?prediction?, ?elimination? and ?aranging limits?. Traffic data and relatedprocedures have been studied for detailed periods of time: hour, day, week(weekday, weekend and all week) and month. On developing and testing theapproach, data collected at WIM stations have been used. Compact approachhave been developed using different methods on data analyses, estimationprocedures for different time periods. Success of the approach has beenevaluated using collected data and the estimations of those data as unknown. Inthe light of these evaluations; this new approach has been developed to useintegrated or dis-integrated manner.Science Code : 624.04.00Key Words : WIM, traffic, estimation, analysis, integratedPage Number: 175Adviser : Asst.Prof.Dr. Hikmet BAYIRTEPE