Santral çıkışı ile şantiye şartlarındaki C 20/25 ve C 25/30 hazır beton mukavemetinin karşılaştırılması (Adıyaman örneği)
The comparison of the strength of the central exit and site inready C 20/25 and C 25/30 ready mixed concrete (Adıyaman sample)
  1. Tez No: 196604
  2. Yazar: AHMET YARDIMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada santral çıkışı ile şantiye şartlarındaki C 20/25 ve C 25/30 hazırbeton mukavemetinin karşılaştırılmalı incelenmesi yapılmıştır. Bu amaçdoğrultusunda transmikserden önce santralde örnek alınarak taze betonsıcaklığı, çökme ölçülmüş ve basınç dayanımı için numuneler hazırlanmıştır.Aynı işlemler şantiye şartlarında tekrar edilmiş ve santral ve şantiye arasındakimesafe taşıma mesafesi olarak kaydedilmiş, ayrıca santral ve şantiye ortamsıcaklıkları not edilmiştir.Alınan beton örnekleri üzerinde santralde üçü 7 günlük, üçü 28 günlük toplam6 adet, şantiye teslimi için üçü 7 günlük, üçü 28 günlük toplam 6 adet ve şantiyeşartlarında bırakılmak üzere üçü 7 günlük, üçü 28 günlük toplam 6 adet basınçdeneyi numunesi hazırlanmıştır. Deney numunesi olarak 150 x 150x 150 mmküp numuneler kullanılmıştır.Deneyler sonucunda, santral ve şantiye şartlarında yapılan çökme deneylerisırasında santralle şantiye şartlarındaki betonlarda çökme kaybı görülmüştür.Santral çıkışı ile şantiye teslimi arasında bir mukavemet artışı, santral çıkışı veile şantiye şartlarında bırakılan arasında da bir mukavemet azalmasıgörülmüştür.ivBilim Kodu : 2251101Anahtar Kelimeler : Şantiye, Beton basınç dayanımı, Beton kalitekontrolSayfa Adedi :75Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the strength of the central exit and site inreadyC 20/25 and C 25/30 ready mixed concrete is carried out. With this aim in mind,firstly sample was taken from transit mixer in the plant and the tempreture ofthe fresh concrete heat, slump were measured and sample were prepared forpressure endurance test. The same procedure was repeated under sitecircumstances and the distance between the central and site was recorded asendurance distance, besides the central and the site environment temperaturewere noted.In the samples taken, in the central three 7 days old and three 28 days oldtotally 6, for site in ready three 7 days old, three 28 days old totally 6 and three7 days old three 28 days old totally 6 compression test sample were prepared.Asexperiment sample 150 mm x 150 mm cubes were used.At the end of the experiments, during the slump experiments performed undercentral and site circumstances slump loss was observed in the central and siteconcretes. In the central exit and site inready concretes there obsereved anincrease of strength , between central exit and site inready concretes andconcrete left under site circumstances there observed a decrease in strength.viScience Code : 2251101Key Words : The site, Concrete compressive strength,Concrete quality controlPage Number : 75Adviser : Asst. Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK