Kentiçi ulaşımda talep yönetimi
Urban travel demand management
  1. Tez No: 79161
  2. Yazar: HALUK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Son yıllarda kentlerin nüfusları hızlı bir artış göstermiş ve kapladıkları alanlar da genişlemiştir. Kent sakinlerinin yaşadıkları, çalıştıkları ve sosyal aktivitelerde bulundukları mekanların aralarındaki mesafeler uzamıştır. Tüm bu gelişmelere ek olarak, teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda özel oto sahibi olmak her geçen yıl daha da kolaylaşmış ve kentlerde otomobil sahipliği oranı yüksek rakamlara ulaşmıştır. Yıllar öncesinden planlanmış karayolu sistemleri, bu gelişmeler karşısında yetersiz kalmıştır. Uzun süreler boyunca yeni yollar yapılarak rahatlamanın sağlanacağı düşünülmüş fakat her yapılan yol, kendi trafik yoğunluğunu da beraberinde getirmiştir.“Ulaştırmada Talep Yönetimi”(UTY) yöntemi burada devreye girmektedir. Bu yöntemin amacı mevcut karayolu ağını kullanmak koşuluyla, yolculuk talebinin özelliklerini değiştirmeye yönelik tedbirlerle kişileri tek başına özel oto kullanıcılığından uzaklaştırarak, bölgedeki hareketliliği arttırmaktır. Bu çalışmada UTY kavramı tanıtılmaya çalışılmış, UTY programlan hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bu programların uygulanma yöntemleri, destek stratejileri, topluma ve kullanıcıya kazandırdıkları ve kaybettirdikleri incelenmiş ve farklı ülkelerdeki uygulama sonuçlan verilmiştir. Sonraki bölümde, İstanbul'da varolan UTY kapsamındaki uygulamalar hakkında genel bilgi verilmiş ve yapılabilecek çalışmalar konusunda önerilerde bulunulmuştur. Sayısal uygulama bölümünde ise bir UTY uygulamasının trafikte yaratması beklenen etkilerin önceden tahmin edilebilmesi için, bir model kurulmuş ve sonuçlan incelenmiştir. Ülkemizde büyük kentlerde yaşanan ulaşım problemlerine kısa vadede çözüm sunması olası görünen bu yönteme ilgi gösterilmesinin faydaları açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, the populations of cities have grown in a fast pace and the areas they cover have become larger than ever. The distances between the places, where the citizens accomodate, work and entertain have become longer and longer. In addition to these, the improvements in technology have made it easier to become a private automobile owner, therefore the automobile ownership ratio have risen dramatically. The road systems that were planned years ago, were proven to be insufficient against these incidents. For years, building new roads, was thought to be the solution but every road built brought its own congestion problems by itself. The idea of“Travel Demand Management”(TDM) is first met here. The objective of TDM approach is to increase the transportation mobility, by influencing the characteristics of travel demand and making the use of single occupant vehicles inattractive for travelers, while using the existing road system. In this study, the characteristics of TDM approach are briefly described. The implementation issues, support strategies, the advantages and disadvantages of the programs for the community and the individual and the results of recently implemented programs are given. In the following section, general information about the TDM programs that already exist in Istanbul is given and suggestions on the probable future TDM programs in Istanbul are made. In the last section, a model is built so as to estimate the possible effects of a TDM program on the traffic and the results obtained from the model are examined. In our country, the benefits of using TDM programs that seems capable of bringing solutions to the transportation problems encountered in the overgrown cities in the short term, are clear.