Korunan orman alanlarında silvikültürel yaklaşımların değerlendirilmesi
Evaluation of the silvicultural approaches in the protected forest areas
- Tez No: 196605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Korunan alanların genel olarak amacı, biyo-çeşitliliğin korunması bakımındanoluşturulan başlıca in-situ koruma alanlarıdır. Doğanın-ekosistemin korunmasıiçin oluşturulan doğa koruma alanları (korunan alanlar), dünyadadurdurulamayan orman tahribatının, biyolojik çeşitliliğin azalışınınönlenebilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesini amaçlamaktadır. Bu amacıgerçekleştirmek için korunan alanların belirlenmesi, sınıflandırılması ve etkinbir yönetim anlayışının oluşturulması gerekir. Korunan alanların geleceknesillere taşınması ve biyolojik çeşitliliğin devamının sağlanması, bu alanlarınyönetim planlarının uygulanmasına ve silvikültürel çalışmalarında kaynakdeğerlerine yönelik yapılmasından geçmektedir. Silvikültürel uygulamalarda;korunan alanların ayrılmasındaki ?amaç? ve ?kaynak değerleri? ile müdahaleyetabi tutulacak objenin ?doğallık derecesinin? dikkate alınması gerektiği önplana çıkmaktadır. Bu çalışmada, Dünyada ekosisteme ve özellikle ormanlarayönelik tehditler, ormansızlaşma ve tür kayıpları irdelenmiş ve doğanınkorunmasıyla ilgili uluslararası gelişmeler incelenmiştir. Bu bağlamda, biyoçeşitliliğin korunması için oluşturulan ?korunan alan? kavramı, kategorileri,yönetim anlayışı ve devamlılığının sağlanması konularında yapılması gerekençalışmalar değerlendirilmiştir.iv2Sonuç olarak, korunan orman alanlarındaki silvikültürel işlemlerindeğerlendirilmesi, korunan alanların belirlenmesi, yönetilmesi, devamlılığınınsağlanması ve uygulanabilecek silvikültürel işlemlerin temel prensipleribelirlenmiştir. Böylece uygulayıcılara katkı sağlayacak korunan alanlarınyerinde korunmasının temelini oluşturan silvikültürel işlemler ve ilkelerverilmiştir.Biyolojik zenginliğin ve türlerin korunması konusunda henüz yeterli birseviyeye ulaşılmamıştır. Bu durum, ?Korunan alanlar? konusunda bilgilenmeyi,bu alanların yönetilmesi, korunması ve devamlılığının sağlanması konusundadaha aktif bir sürece girilmesi gerektiğini göstermektedir. Korunan alanlarınher birinin farklı bir yönetim planına göre yönetilmesi gerektiği ve standart birsilvikültürel işlem uygulamasının söz konusu olamayacağı bilinmektedir.Böylece, yönetim şeklinin ve kaynak değerlerine uygulanacak silvikültürelişlemler her bir koruma alanı için ayrı ayrı ele alınmalıdır.Bilim Kodu : 502.01.02Anahtar Kelimeler : Korunan Alanlar, Silvikültürel Yaklaşımlar, DoğallıkDerecesi, In-Situ, Yönetim PlanıSayfa Adedi : 114Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Sezgin AYAN
Özet (Çeviri)
The protected areas are constituted for protecting the bio-diversity. Thepurpose of the Nature Protecting Areas (Protected Areas) constituted fordefancing Nature-Ecosystem, are to prevent forest destruction which can not bestopped in the world, to be able to stop the diminishing of the bio diversity andto transfer the bio-diversity to the future generations. For realizing thatpurpose, it is required that the protected areas be protected, be classified andeffective management understanding. Of protected areas be established.Realizing of transferring of the protected areas to the future generation andproviding the continuation of the bio-diversity depend on the application of theprotected area management plans and also carrying out silvicultural activitiesaccording to suitable for their source values. In the silvicultural activities whatimportant are the purpose of the protected areas and their source values andthe naturalness degree of the thing which shall be intervened. In this studyespecially the oxcitation in the world and threats to forests, deforestations andspecies losts scrutinized and international developments related to protecting ofthe nature have been studied. In that context, studies of the protected areasubject and its catocories, management understanding and providing itscontinuation have been evaluated.viAs a result; evaluation of the silvi-cultural activities of protected areas,establishing of the protected areas and managing of protected areas,establishing the continuation of the protected areas, and main principles of thesilvicultural activities applied have been established.It has been not arrived yet at an sufficient level about protecting of biologicalwealthy and species. This state make it necessary for active studying ofprotected areas.Science Code : 502.01.02Key Words : Protected areas, silvi-cultural approaches, decree of thenaturalness, in-situ, management plan.Page Number : 114Adviser : Yrd. Doç. Dr. Sezgin AYAN