İstanbul Boğazı'ndaki deniz kazalarının seyir ve çevre güvenliği açısından analizi ve zararsız geçiş koşullarında değerlendirilmesi
The accident analysis of the Strait of İstanbul from the points of safety navigation and environment and evaluation of innocent passage
  1. Tez No: 196609
  2. Yazar: NUR JALE ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN, DOÇ. DR. NECMETTİN AKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 719
Özet
İSTANBUL BOĞAZI'NDAKİ DENİZ KAZALARININ SEYİR VE ÇEVREGÜVENLİĞİ AÇISINDAN ANALİZİ VE ZARARSIZ GEÇİŞKOŞULLARINDA DEĞERLENDİRİLMESİ(Doktora Tezi)Nur Jale ECEGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2005ÖZETİstanbul Boğazı dar bir su yolu olup Karadeniz'i Marmara Denizi'nebağlamaktadır. İstanbul Boğazı'nın dar ve derin olması, akıntılar ve kötü havakoşulları gibi coğrafi ve seyri sınırlayıcı koşulları deniz kazalarının başlıcanedeni olmaktadır. Çalışmada, İstanbul Boğazı'nın coğrafi, meteorolojik,hidrolojik, oşinografik, ekonomik ve stratejik özellikleri, hukuki konular, deniztrafiği, deniz kazaları ve istatistikleri, mevcut güvenlik önlemleri ile zararsızgeçiş koşulları incelenmiştir. İstanbul Boğazı'nda Sağ Seyir Düzeni'ninuygulandığı 1982 yılından itibaren 1982-2003 yıllarında meydana gelen kazalar,1994-2003 yılları arasında kazaya yakın durumlar ve 2004 yılı için kaza frekansdağılımı, ikili ilişki analizi (χ2), diskriminant analizi, kümeleme analizi,regresyon vb. gibi istatistiksel analizler yapılmış olup kaza haritalarıçıkarılmıştır. Genel bir değerlendirme yapılmış olup seyir ve çevre güvenliğininsağlanmasına ilişkin gerekli önlemler önerilmiştir.Bilim Kodu : 627.03Anahtar Kelimeler : İstanbul boğazı, deniz kazası, seyir güvenliği, çevre,zararsız geçişSayfa Adedi : 696Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Adnan SÖZEN, Doç. Dr. Necmettin AKTEN
Özet (Çeviri)
THE ACCIDENT ANALYSIS OF THE STRAIT OF İSTANBUL FROM THEPOINTS OF SAFETY NAVIGATION AND ENVIRONMENT ANDEVALUATION OF INNOCENT PASSAGE(PhD Thesis)GAZİ ÜNİVERSİTESİINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTThe Strait of İstanbul, is a narrow channel and links channel and links theBlack Sea to the Sea of Marmara. Geographical conditions and navigationalconstraints of the Strait, i.e. narrowness, deep, currents and bad wheatherconditions constitute the main parameters contributing to marine casualties inthe Strait of İstanbul. In the study navigational constraints of Strait of İstanbulas like geographical, meterological, hydrographical, oceanographical, economic,strategic features, legal issues, maritime traffic, the casualties and casualtystatistics, current safety measurements and innocent passage are examined. Thecasualties that occured from the ?right-side up? scheme period 1982-2003, nearmisses 1994-2003 and 2004 are analysed by using the statistical methods as likefrequency distribution, χ2 analysis, dicriminant analyis and clustering analysisand regression analysis etc. General evaluation is conducted and requiredmeasurements are proposed to ensure safety navigation and environment.Science Code : 627.03Key Words : Strait of İstanbul, maritime accident, safety navigation,environment, innocent passagePage Number : 696Adviser : Assoc.Prof. Dr.Adnan SÖZENAssoc.Prof. Dr. Necmettin AKTEN