Alüminyum döküm alaşımlarına Al5Ti1B ile tane inceltme işlemi uygulanması
Grain refining of aluminium foundry alloys using Al5Ti1B
- Tez No: 196612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ALÜM NYUM DÖKÜM ALAŞIMLARINA Al5Ti1B LE TANE NCELTMEŞLEM UYGULANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Fatih BAYPINARGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETyi döküm karakteristikleri ve mekanik özellikleri, düşük çekme, yüksekkorozyon dirençi nedeni ile Al-Si alaşımları otomobil, elektrik ve havacılıkendüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alüminyum alaşımlarının taneinceltilmesi Al-Ti veya Al-Ti-B'a dayalı master alaşımların ilavesi ilegerçekleştirilir. Bunlar mukavemeti, sünekliği, homojenliği, katılaşma sırasındabeslemeyi geliştirmek için kullanılır. Tane inceltme sırasında elde edilen taneboyutu, tane incelticinin tipi ve miktarı, döküm sıcaklığı, kalıp sıcaklığı gibiparametrelere bağlıdır. Bu tezde Al7Si döküm alaşımlarının mekanik özellikleriüzerinde bu parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Tane inceltme işlemi Al5Ti1Bmaster alaşımı ilavesi ile gerçekleştirilmiştir. Döküm sıcaklıkları 730,750 ve770ºC olarak seçilmiştir. Sıvı alüminyumun tane inceltmesi için %0,15 ve %0,2°olmak üzere iki farklı titanyum içeriği kullanılmıştır. Katılaşmadan sonranumunelerin yarısına T6 ısıl işlemi uygulanmıştır. Tane inceltme ve ısıl işlem ilemekanik özelliklerde önemli gelişmeler elde edilmiştir. Deneysel sonuçlaroptimum proses parametrelerini 770ºC döküm sıcaklığı, 250ºC kalıp sıcaklığı ve° °%0,2 titanyum içeriği olduğu göstermektedir.Bilim Kodu : 710.3.011Anahtar Kelimeler : Al5Ti1B, Al-Si Alaşımları, Tane nceltme, DökümSıcaklığı ve Kalıp SıcaklığıSayfa Adedi : 107Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ferhat GÜL
Özet (Çeviri)
GRAIN REFINING OF ALUMINIUM FOUNDRY ALLOYS USING AL5Ti1B(M.Sc. Thesis)Fatih BAYPINARGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTAl-Si alloys are widely used in automobile, electrical, aircraft industries due totheir good casting characteristics and mechanical properties, low shrinkage,high corrosion resistance. Grain refinement of aluminum alloys is usuallyachieved by an addition of master alloys based on Al-Ti or Al-Ti-B, It is used toimprove mechanical strength, ductility, homogeneity, feeding duringsolidification. The grain size obtained during grain refinement depends onnumber of parameters such as type and level of grain refiner, pouringtemperature, mould temperature. In this thesis, the effects of these parameterson the mechanical properties of Al%7 Si foundry alloys were investigated.Grain refinement was achieved by adding Al5Ti1B master alloy. The pouringtemperatures were selected as 730, 750 and 770 ËC. Two different level of 0,15and 0,2 Ti were used for grain refinement of molten aluminum. Aftersolidification, the half of specimens were applied T6 heat treatment. Significantimprovements in mechanical properties have been obtained with grain refiningand heat treatment. Experimental results show that optimum processparameters are the pouring temperature of 770 ºC, mould temperature 250 ºCand 0,2 % Ti content.Science Code : 710.3.011Key Words : Al5Ti1B, Al-Si Alloys, Grain Refinement, PouringTemperature and Mold TemperaturePage Number : 107Adviser : Doç. Dr. Ferhat GÜL