A713 alaşımının döküm ve karakterizasyonu
Casting and characterization of A713 alloy
- Tez No: 598688
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
7xxx serisi alüminyum alaşımlarının temel alaşım elementleri çinko, magnezyum ve bakırdır. Bu serideki alüminyum alaşımları yüksek mekanik özelliklere sahiptir. Yüksek sıcaklık ve iyi korozyon direnci özelliğinin yanında hafif oluşu, birçok havacılık ve savunma sanayi uygulamalarında tercih sebebi olmaktadır. Bu çalışmada A713 serisi alaşımının döküm ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Tane inceltme işlemi Al5Ti1B master alaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Döküm sıcaklıkları 700⁰C ve 750⁰C olarak seçilmiştir. Sıvı alüminyumun tane inceltmesi için %0,3 ve %0,9 olmak üzere iki farklı titanyum içeriği kullanılmıştır. Tane inceltme ile mekanik özelliklerde önemli gelişmeler elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar mikroyapı analizi ile tane boyutunun inceldiğini göstermektedir. Sıcak yırtılmanın 750⁰C'de yapılan iki farklı tane inceltici oranıyla en aza indirgendiği ve aşınma deneyi sonucunda aşınma dirençlerinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principal alloying elements for the 7xxx series aluminum are zinc, magnesium and copper. This series aluminum alloys have high mechanical properties. It is preferred in many aviation and defense industry applications due to its high temperature and good corrosion resistance beside its light weight is property. In this study, casting and mechanical properties of A713 series alloys were investigated. Grain refinement was achieved by adding Al5Ti1B master alloy. The pouring temperatures were selected as 700⁰C and 750⁰C. Two different level of 0,3% and 0,9% Ti were used for grain refinement of molten aluminum. Significant improvements in mechanical properties have been obtained by grain refinement. The experimental results showed that the grain size was reduced by microstructure analysis and the hot tear was minimized by two different grain refineries at 750⁰C.