Amasya Kurtoğlu Evleri'nin restorasyon önerisi
The restoration proposal of the 'Kurtoğlu Houses' in Amasya
- Tez No: 196613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
iiiAMASYA KURTOĞLU EVLERİ'NİN RESTORASYON ÖNERİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Öykü ÖZBUCAKGAZİ ÜNİVERTİSESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2005ÖZETBu tezde Anadolu Yarımadasının Orta Karadeniz Bölgesi'nde bulunanAmasya'yı doğu-batı yönünde ikiye ayırarak ortasından geçenYeşilırmak'ın güney kıyısında, Bayezid Paşa Külliyesi'nin batı yönünekomşu olan ve Kurtoğlu Evleri olarak adlandırılan üç yapının detaylıçözümleme ve restitüsyon çalışmaları ile uygulamaya yönelik fiziksel veişlevsel restorasyon önerilerini içeren restorasyon projesihazırlanmıştır. Bu bağlamda Amasya kentinde bulunan geleneksel ev veyerleşim dokusuna ilişkin veriler barındıran özgün bir grup yapınınsürdürülebilir korunmasına veri teşkil edecek bir belge oluşturularakgelecek nesillerin hizmetine sunulmuştur.Bilim Kodu : 801.1.099Anahtar Kelimeler : Amasya, Kurtoğlu, Geleneksel, Ev, Kültür,Analiz, Rölöve, Restitüsyon, RestorasyonSayfa Adedi : 441Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
ivTHE RESTORATION PROPOSAL OF THE“KURTOĞLU HOUSES”IN AMASYA(M.Sc. Thesis)Öykü ÖZBUCAKGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCEINCE AND TECHNOLOGYNovember 2005ABSTRACTIn this thesis the detailed analysis, restitution studies and restorationProject, including the physical and functional restoration proposalsready to application, for the three houses named `Kurtoğlu? Houses hasbeen prepared. These three buildings are located in Amasya which islocated in the Middle Black Sea Region of the Anatolion Peninsula.They are the west side neighbour of Bayezid Pasha Complex which ison the south coast of the Yeşilırmak that separates Amasya in the eastwest direction and passes through Amasya. In this context, thedocument conducting data for the sustainable conservation of the threetraditional houses of Amasya has been presented providing the furthergenerations right to see these cultures.Science Code : 801.1.099Key Words : Amasya, Kurtoğlu, Traditional, House, Culture,Analysis, Architectural Survey, Restitution,RestorationPage Number : 441Advisor : Doç. Dr. Gediz URAK