Microsoft Excel öğretimi için zeki öğretim sistemi
An intelligent tutoring system for teaching Microsoft Excel
- Tez No: 196620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
iiiMICROSOFT EXCEL Ö RET M Ç N ZEK Ö RET M S STEM(Yüksek Lisans Tezi)Sinan KAYAGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBilgisayar okuryazarlı ı kapsamında Microsoft Excel hesap tablosu programıen çok ö retilen paket programlar arasındadır. Ancak, matematiksel i lemgerektiren formül ve fonksiyon kullanımı konularını da kapsayan bu paketprogramın ö retiminde birçok problemle kar ıla ılmaktadır. Matematiksel vemantıksal dü ünme yetene i gerektiren bu konularla ilgili kavramlarıgeleneksel ö retim metotları kullanarak ö rencilerin ö renmelerini sa lamak,e itimciler için bir problemdir. Bu problemlere çözüm arayı ı içinde bu tezinamacı, uzman sistem tekniklerinden yararlanarak Microsoft Excel programınınö retimi ve ö reniminde en çok zorluk çekilen konuları kapsayan bir ZekiÖ retim Sistemi geli tirmektir. Bu çalı ma kapsamında Microsoft Excelprogramında hücre adresi, operatörler, formül ve fonksiyon kullanımıkonularının ö retimini gerçekle tirmek için ExcelTUTOR adı verilen bir ZekiÖ retim Sistemi geli tirilmi tir. Geli tirilen ExcelTUTOR yazılımı, bilgisayardestekli ö retimin dezavantajlarına kar ı ki iselle tirilmi acil geribildirimler,iste e ba lı ipuçları ve açıklamalar sunmaktadır.ivÖ rencinin kendi hızında ö renmesine olanak sa layan, ö renciye tekrar vealı tırma yapma olana ı sunan, ö renci ve ö retmene ö renci performansıylailgili de erlendirme ve öneriler sunabilen bir yapıya sahiptir.Bilim Kodu : 702.3.006Anahtar Kelimeler : Zeki Ö retim Sistemleri, Microsoft Excel Ö retimi,Bilgisayar Destekli Ö retim, Uzman SistemlerSayfa Adedi : 119Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nursal ARICI
Özet (Çeviri)
vAN INTELLIGENT TUTORING SYSTEM FOR TEACHING MICROSOFT EXCEL(M. Sc. Thesis)Sinan KAYAGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTWithin the scope of computer literacy, Microsoft Excel spreadsheet software isamong the most taught packaged softwares. However, there are a lot of problemsencountered while teaching this packaged software covering the subject mattersthat include the use of formulas and functions requiring mathematical operation.For the educators, it is a problem to teach the students the concepts concerningthese subject matters which require the aptitude of mathematical and logicalthinking, by using traditional teaching methods. In seeking solutions to theseproblems, the purpose of this thesis is, by utilizing from the expert systemtechniques, to develop an Intelligent Tutoring System which include the topics seenas the most difficult while teaching and learning Microsoft Excel software. In thescope of this study, to achieve the teaching of using cell address, operators, formulaand function in Microsoft Excel software, an Intelligent Tutoring System isdeveloped which is called ExcelTUTOR. The developed ExcelTUTOR software, incontrast to the disadvantages of computer assisted instruction, gives individualizedimmediate feedback, arbitrary hints and explanations.viIt has a structure that gives the student the possibility of learning within his speedlimit, making exercise and repetition and gives the opportunity of makingevaluation and suggestions about the students? performances to the students andteachers.Science Code : 702.3.006Key Words : Intelligent Tutoring System, Teaching Microsoft Excel,Computer Assisted Instruction, Expert SystemsPage Number : 119Adviser : Assist. Prof. Dr. Nursal ARICI