Uçucu kül katkılı bimsblokların mekanik ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Study of mechanical and physical properties of fly ash additive bimsblocks
- Tez No: 196637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
UÇUCU KÜL KATKILI BİMSBLOKLARINMEKANİK VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Serhat Oğuzhan KIVRAKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu araştırmada, ülkemizdeki Termik Santrallerde atık malzeme olarak çıkanuçucu külü değerlendirerek, çevre kirliliğini engellemek ve bimsblokmalzemesinde, çimento yerine belirli oranlarda katılarak, bimsbloklarınmekanik ve fiziksel özelliklerine etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Bimsblok üretiminde, Isparta yöresinde çıkarılan pomza agregasıkullanılmıştır. Çimento, kütlece %0, %5, %10, %15, %20, %25 oranındaazaltılarak uçucu kül eklenmiş ve pomza agregası ile karıştırılarak, bimsbloküretilmiştir. Üretilen numuneler üzerinde, birim hacim ağırlık deneyi, basınçdayanımı deneyi, ısı iletkenlik katsayısı deneyleri yapılmıştır. İkame uçucu küloranlarındaki değişmenin bimsbloklar üzerindeki mekanik ve fizikselözelliklerine etkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, uçucu kül ikamesinin,birim hacim kütle değerleri dışında önemli bir avantaj sağlamadığıgörülmüştür.Bilim Kodu : 714.1.143Anahtar Kelimeler : Uçucu Kül, Bimsblok, PomzaSayfa Adedi : 60Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
STUDY OF MECHANICAL AND PHYSICALPROPERTIES OF FLY ASH ADDITIVE BIMSBLOCKS(M. Sc. Thesis)Serhat Oğuzhan KIVRAKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, to evalute fly ash which is waste material of the thermic santralsfor stopping enviranmental pollution and rates of, revealing effects onmechanical and physical properties of bimsblock when bimsblock produce withcertain rates of this material usage instead of cement is aimed. Pumiceaggregate which is taken from Isparta, is used for production of bimsblocks.Reducing cement?s mass %0, %5, %10, %15, %20, %25 propertions andadding fly ash instead of this reduced cement?s mass, bimsblocks are producedwith mixture of fly ash, cement and pumice aggregate. The unit volume weight,resistance of pressure and heat conductivity coefficient experiments are madeon these produced samples. Change of fly ash propertions effect on bimsblocksmechanical and physical properties are researced. As a result change of fly ashpropertions doesn?t give on advantage except the unit volume mass volues.Science Code : 714.1.143Key Words : Fly Ash, Bimsblock, PumicePage Number : 60Thesis Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ