Kanun çalgısının üretim aşamaları ve yapımında kullanılan ahşap malzemenin seçimi
Choosing of the wood materials used in producing kanun instrument and in production phase of it
  1. Tez No: 196638
  2. Yazar: ZELİHA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
iiiKANUN ÇALGISININ ÜRET M AŞAMALARI VE YAPIMINDAKULLANILAN AHŞAP MALZEMEN N SEÇ M(Yüksek Lisans Tezi)Zeliha ÖZGÜRGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETnsanlar tarih boyunca çevresinde olup bitenleri anlatmak, kendini ifade etmekiçin müziği bir araç olarak seçmişlerdir. Müziği ifade etmek için kullandıklarıbu aletlere de çalgı adını vermişlerdir. Bu çalgı adı verilen aletlerin ahşapmalzemeden yapılmalarının en büyük nedenleri ahşabın doğada oldukça bolbulunması, ses iletişimine duyarlı olması ve kolay işlenebilir olmasıdır. Ahşapmalzemenin ağırlık, sertlik, rutubet derecesi ve akustik gibi fiziksel özellikleriKanun yapımında göz önünde bulundurulmalıdır. Ağaçların % 5-7 rutubetderecesine kadar doğal bir şekilde kurutulmaları gerekir. Kanun yapımındakullanılacak ahşapların renk, desen gibi görünüş özellikleri de önemlidir.Kanun yapımında kullanılacak ağaçların ayrıca yetişme bölgelerine ve yetişmeşartlarına dikkat edilmelidir. Kanun'da gomalak cila, selülozik vernik cila vepolyester cila olmak üzere 3 tür cila uygulamak mümkündür. Bu araştırmadaKanun çalgısının tarihi gelişimi, Kanun yapımında kullanılan ahşapmalzemenin fiziksel özellikleri, Kanun çalgısının üretim aşamaları ve Kanunçalgısına uygulanan üstyüzey işlemleri incelenmiştir.Bilim Kodu :705.3.014Anahtar Kelimeler : KanunSayfa Adedi : 109Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
ivCHOOSING OF THE WOOD MATERIALS USED IN PRODUCING KANUNINSTRUMENT AND IN PRODUCTION PHASE OF IT(M.Sc. Thesis)Zeliha ÖZGÜRGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTPeople choose the music as a tool through the history to express them and todescribe the events that occurred around them. And they give the name ofinstrument to these tools that they used for making the music. For the reasonthat the wood can be found easily in nature and it is sensitive to soundcommunication and it can be worked easily, these tools that called instrumentare made from wood. In producing Kanun, the physical characteristics of woodmaterials like the weight, hardness, degree of humidity and acoustic should betaken into account. Wood must be dried naturally to 5-7% degree of humidity.Appearance characteristics like color and design of the wood that will be used inproducing Kanun are also important. Growing region and growing conditionsof the trees that will be used in producing Kanun should also be taken account.It is possible to use three kind of varnish like shellac varnish, cellulose varnishand polyester varnish in Kanun. In this study, historical development of theKanun instrument, physical characteristics of the wood material that used inproducing Kanun, production phases of Kanun instrument and surfaceprocesses that carried out to the Kanun instrument are studied.Science Code : 705.3.014Key words : KanunNumber of page : 109Adviser : Assistant Professor Dr. Ahmet ŞENEL