Yüksek bina strüktürel ve kabuk alt sistemlerinin ilişkisi ve gelişimi
The relationship and improvement between high rise building structure and facade subsystems
  1. Tez No: 196639
  2. Yazar: AYSUN ERKEKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
iiiYÜKSEK B NA STRÜKTÜREL VE KABUK ALT S STEMLER N NL ŞK S VE GEL Ş M(Yüksek Lisans Tezi)Aysun ERKEKELGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2006ÖZETEndüstri devriminin getirdiği malzeme yeniliği ve yapım teknolojisindekigelişmeler sonucun da binalar hızla yükselmeye başlamış ve?gökdelen? adı verilen yapılar kentlerin siluetini değiştirmeyebaşlamıştır. Yüksek yapıların 1900'lü yıllardan günümüze kadar olangelişimi, birçok araştırmacı ve mimar tarafından farklı yöntemlerleincelenmiştir. Bazıları yüksek binaları stillerine, bazıları ise fonksiyonelgelişimlerine göre sınıflandırmıştır. Bu çalışma kapsamında ise, 1880den başlayarak, erken dönem, modern dönem, geç modern ve günümüzolmak üzere üç başlık altında yüksek yapıların strüktür ve kabuk altsistemlerinin birbirleriyle olan ilişki ve gelişim süreçleri, dönemözelliklerini yansıtan en önemli yapıları ile ele alınmıştır. Seçilen örnekyapıların strüktür-kabuk düzenlemeleri incelenerek, yapılar arasındakarşılaştırmalı analizler yapılarak, strüktür ve cephe sistemleriningelişim doğrultusu ortaya konulmuştur.Bilim Kodu : 804.1.151Anahtar Kelimeler : Yüksek bina, strüktür sistemi, cephe sistemi,sistemler arası entegrasyonSayfa Adedi : 295Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
ivTHE RELATIONSHIP AND IMPROVMENT BETWEEN HIGH RISEBUILDING STRUCTURE AND FACADE SUBSYSTEMS(M.Sc. Thesis)Aysun ERKEKELGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFabruary 2006ABSTRACTThe industrial revolution brought forward advanced materials andadaptation in technology, stretching the buildings taller hence nowknown as 'skyscrapers' which has dramatically affected the silhouetteof the cities. The improvement on high rise buildings since the 1900'shas been investigated in various ways by researchers and architects.Some have considered these structures according to their styles andsome have concentrated on their functional improvements. Under thecontext of these works, starting from the 1800's, the relationshipbetween high rise structures and the 'under-façade' system have beenclassified under 3 main titles: Early, Modern, Geçmodern and present.These have been expressed through buildings that best reflect thequalities of a specific period. The structure-façade arrangement of thechosen examples has been analyzed and comparisons have been madeamongst the buildings, and the possibilities of bringing the mostfrequently used systems together will be brought forward.Science Code : 804.1.151Key Words : Skyscrapers, structure system, façade system,integrationPage Number : 295Adviser : Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ