Yığma yapıların çelik şeritlerle rehabilitasyonu
Retrofitting of masonry structures using steel strips
- Tez No: 196649
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Özellikle kırsal alanlarda yoğun olarak üretilen yığma yapılar orta şiddetlidepremlerde hasar almakta veya yıkılarak önemli can kayıplarına nedenolmaktadır. Türkiye'de mevcut yapı stokunun önemli bir bölümünüoluşturan bu yapıların deprem dayanımlarının artırılması gerekmektedir.Bu çalışmada düşey delikli tuğladan yapılmış üç boyutlu tek katlı yığma biryapı sarsma tablasında test edilerek önce hasar verdirilmiş, ardındanhasarlı yapı dört farklı türde düzenlenen çelik şeritlerle rehabilitasyonuyapılarak tekrar test edilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlarkullanılarak, çelik şeritlerle rehabilitasyonun dayanım, periyot, rijitlik,sönüm oranı ve enerji tüketimi üzerinde etkileri ortaya konularakdeğerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 911.1.029Anahtar Kelimeler : Yığma Yapı, Rehabilitasyon, Çelik ŞeritSayfa Adedi : 181Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
Masonry structures suffer damage even during moderate earthquakes andcause life losses especially at rural areas. The earthquake strengths of thesetypes of buildings that are very common in Turkey must be improved to preventlosses. In this study, three dimension one story masonry structure wasconstructed with vertically hallow bricks and were tested on shaking table.Firstly, structure was damaged and then was repaired with four differentarrangements of steel strips. By evaluating the test results, strength, period,stiffness, damping ratio and energy consumption capacity of the testedstructures were examined.Science Code : 911.1.029Key Words : Masonry Structure, Retrofitting, Steel StripsPage Number : 181Adviser : Prof. Dr. Sinan ALTIN